Dışa açılma ve büyüme: Türkiye imalat sanayii örneği
Opennes and growth: Sample of developing Turkish manufacturing industry
- Tez No: 211796
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAATÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi ve Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Dısa açılma mal ve hizmetlerin alısının önündeki bütün engellerin ortadan kaldırılmasıdır. Yerel piyasada ikamesi olmayan ara girdiler ve sermaye mallarının saglanmasını kolaylastırmaktadır. Korumaların kaldırılması ihracatı tesvik ederek, ithalatı azaltır. Döviz kısıdını ortadan kaldırarak ekonomiyi canlandıracaktır. Türkiye' nin imalat sanayinin gelisimi, temel olarak izlenen dıs ticaret politikalarına baglıdır. Dısa açılma imalat sanayinde büyümeyi artırmaktadır. Yapılan çalısmada 1980-2005 yıllarına ait veriler kullanılarak dısa açılmanın büyümeye etkisinin ne yönde oldugu, bunun imalat sanayinin gelismesine etkisinin ne yönde oldugu göz önünde bulundurularak açıklanacaktır. Çalısmada iki yöntem kullanılarak analiz yapılmıstır. lk önce dengeli panel veri analiz yöntemi kullanılarak imalat sanayinde dısa açılmanın etkisi ölçülmüstür. kinci yapılan En Küçük Kareler Yöntemi ile de imalat sanayindeki alt sektörler tek tek incelenerek dısa açılmanın büyümeye etkisi ölçülmüstür. Dengeli panel veri analizi ile yapılan ölçmede sonuç dısa açılmanın büyümeyi pozitif olarak etkiledigi ortaya çıkmıstır. EKKY' de ise alt sektörlere göre dısa açılmanın etkisi bazı sektörlerde pozitif, bazılarında ise negatif yönde çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
The openness is eliminating all the difficulties over on the flow of goods and services. It facilitates the providing of intermediate inputs which do not have substitutions in domestic market and capital assets. Removing the statutory controls by promoting exportation and reducing importation in order to remove the foreign currency tightness, would pep up the economy. The development of Turkish Manufacturing Industry is basically depended on followed foreign trade policies. The openness is raising the growth at manufacturing industry. In this study - the data belonging to years 1980-2005 are used-, how the economical growth affected from the openness will be explained by taking into consideration of the development of manufacturing industry. The analysis is made of two methods. First, the effect of openness on manufacturing industry is evaluated by using Balanced Panel Data Method. In the second Ordinary Least Squares Estimation, the sub sectors of manufacturing industry are studied one by one in order to evaluate the effect of openness on economical growth. In the evaluation made with Balanced Panel Data Analysis, the result is showing that the openness is effecting the economical growth positively. And in the other method, the results according to the sectors are come out as positive and negative points.