Konya'daki işportacıların sosyolojik açıdan incelenmesi
  1. Tez No: 21180
  2. Yazar: YAŞAR ERJEM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLİN İÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada Konya'da çalışan işportacılar üzerinde durulmuştur, işportacılar“sosyolojik açıdan”incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın birden fazla amacı vardır. Bu amaçları şu şekilde ifade edebiliriz: - İşportacıların sosyo-ekonomik özelliklerini saptamak, - İşportacıların Konya'da hangi fonksiyonları yerine getirdiklerinin ortaya konması, - Marjinal bir iş olan işportacılığa yönelmede hangi faktörlerin etkili olduğunun açıklanması. Yukardaki amaçları gerçekleştirmek için Konya'da çalışan işportacılar içerisinden“tesadüfi örnekleme”tekniğiyle 50 kişilik bir örneklem seçilmiştir. Örnekleme, 60 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Ayrıca veri toplamak için gözlem ve mülalat teknikler inden de yararlanılmıştır. Çalışmanın kuramsal çerçevesinde, Türkiye'de kırsal alanda toplumsal değişme, kentleşme, marjinal kesim ve işportacılık temel kavramlar olarak ele alınmıştır. Marjinal kesim gelişmekte olan ülkelerin kentleşme süreciyle ilişkili bir olgu olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda işportacıların kırsal kökenli, düşük eğitim düzeyine sahip oldukları ve büyük bir kısmının mesleklerinin olmadığı saptanmıştır. İşportacılığa yönelmede işsizlik ve meslek yokluğunun çok önemli faktörler olduğu görülmüştür. Ayrıca işportacıların Kentte önemli fonksiyonları yerine getirdikleri saptanmıştır. Bu fonksiyonlar daha çok kentteki dar gelirli insanların ihtiyaçlarını karşılamak ve işsizlik sorununa belirli oranda çözüm bulmak üzerinde yoğunlaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
İİİ SUMMARY In this study the peddlers in Konya was examined from sociological perspective. The aims of the study can be concentrated on the three points. We can express these aims as follows: 1) The aim is to set the socio-economics qualities of peddlers, 2) The aim is to set determine which functions by the peddlers to do. 3) The aim is to explain which factors effects to orientation to the peddlers. In order to reach our aims, 50 people were taken through peddlers by means of“random sample tecnique”. The quastionnaire which is composed of 60 questions, was applied to the sample. In addition to this, to gather the data we used the observation and interview tecniques. In the teoretical framwork, marginal sector, urbanization and social change in rural realm of Turkey as basic concepts were studied. Marginal sector was evaluated as relavent with urbanization process in developing countries. As a result of this study, it was found that peddlers are generally from rural avea, have low educational levels and most of them haven't got any qualified job. Also, unemployment and non-occupation factors were found as important factors to be peddler. According to the results of the study moveover, peddlers were functional in the city serving economic services to neddy people and helping to solve the unemployment problems could be count among these functions.