Artvin ili Ardanuç ilçesinde yapılan oyaların öğretim programı
Educational program suggestion fort he lace made at artvin city ardanuç county
- Tez No: 211812
- Danışmanlar: Y.DOÇ. HURİYE ÇIRAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Arastırmada Artvin ili, Ardanuç ilçesinde yapılan el sanatları ürünlerinden oyalar, konu olarak seçilmistir. Arastırmada yörede yapılan oyaların teknik özellikleri kullanılan renkler, bezeme konuları, kullanılan araç ve gereçler, kompozisyon özellikleri ve kolalama çesitlerine yönelik yirmi sorudan olusan bir anket hazırlanmıstır. Ardanuç ilçesinde oya yapan 25 bireye bu anket uygulanmıstır. Arastırma sonucunda; oya yapan bireylerin tamamının kadın oldugu ve oya yapımına 26-30 yaslarından sonra basladıkları belirlenmistir. Yörede oya yapanların çogunun evli, lise mezunu ve çalısan bireyler oldugu gözlemlenmistir. Bireyler oya yapımını daha çok annelerinden ögrenerek, genelde bos zamanlarını degerlendirmek için yaptıklarını belirtmislerdir. Oya modellerinde önceden yapılanlardan yararlanılmakta ve, bitkisel bezemeli motifler tercih edilmektedir. Kompozisyon özelliklerinde ise düzgün sıralamalı kompozisyon kullanılmaktadır. Oya yapımında çogunlukla canlı renklerde naylon iplik kullanılmaktadır, oyanın özelligine göre de temel yapım teknikleri kullanılarak modeller olusturulmaktadır. Oya yapımında tıg, igne, firkete ve mekik gibi araçlarla model özelligine göre pul, boncuk, serum v.b. gibi gereçler kullanılarak, çogunlukla oyanın yapılıp ürün üzerine tutturuldugu görülmüstür. Oyalar yapıldıktan sonra sandık içersinde bohçalanarak saklanmıs ve yapılan oyalar nemli bez ile ütülenip, model özelligine göre de kolalama yapılmakta, biten oyanın iplikleri ise yakarak temizlenmektedir. Ayarıca bu arastırmada yörede yapılan oyalara yönelik bir ögretim program önerisi de hazırlanmıstır. Arastırma sonunda ise arastırmacı tarafından ortaya konulan önerilere de yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
In the research, among the handcrafts made in Artvin city Ardanuç county suggestion are chosen as the subjecct of the research. Questions were prepared to learn about the technical specifications, used colors, ornament subjects, used tool and devices, composition features and starching techniques. At the result of the made examination it is found out that the people who make lace are all women, they are between the ages 26-30. It is also specified that the people who make lace at the county are mostly high school graduates and working, and that they have learned to make lace usually from their mothers and they knit lace to fill in their spare times. It is observed that the individuals benefit from the previously made model, they preferred plant ornament motives, and they usually apply tidy order compositions. It is also observed that the individuals usually use hooked needle with nylon thread by using lively colors.It is observed that individuals use tools like hook needle, needle, hairpin, shuttle and equipment like stamp, beads, drips depending on the model and set the lace on proportion. The individuals have told that they preserve the laces in drawer chest, they iron them with a damp piece of cloth, and they starch them according to the feature of the model. Moreovver, in this research a sample education programa is developed to teach the suggestions propoosed by the researcher are included at the end of the research.