Eğitim fakültesi müzik eğitimi anabilim dalı 1. ve 4. sınıf öğrencilerinin müzik öğretmenliği mesleğine yönelik tutumlarının öğrenciye ait farklı değişkenler açısından incelenmesi
The tendency of 1st and 4th class students attending to department of musical sciences concerning being music teacher by considering their different changeable attidutes.
- Tez No: 211814
- Danışmanlar: DOÇ. ENVER TUFAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu araştırma, Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı 1. ve 4. sınıf öğrencilerinin müzik öğretmenliği mesleğine yönelik tutumlarının öğrenciye ait farklı değişkenler açısından incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; Türkiye'deki Eğitim Fakülteleri Müzik Eğitimi Anabilim Dalı 1. ve 4. sınıflarında öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise Türkiye'deki Eğitim Fakülteleri Müzik Eğitimi Anabilim Dallar ?n?n 1. ve 4. s ?n ?flar nda 2006-2007 eğitim- öğretim yılında öğrenim gören toplam 1102 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma ile ilgili veriler araştırmacı tarafından geliştirilen Müzik Öğretmenliği Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeğiyle toplanmıştır. İki bölümden oluşan ölçeğin birinci bölümünde kişisel bilgilere, ikinci bölümde ise müzik öğretmeni adaylarının müzik öğretmenliği mesleğine yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla ?sevgi? ve ?değer? alt boyutlarına ilişkin toplam 19 tutum ifadesine yer verilmiştir. Ölçekten elde edilen veriler kodlanarak bilgisayar ortam nda SPSS (The Statistical Packet For Social Sciences) paket programı yardımıyla çözümlenmiştir. Ölçeğin birinci bölümüyle ilgili verilere ilişkin frekans ve yüzde dağılımı alınmış, öğrencilerin tutumlarının belirlenmesine yönelik olarak aritmetik ortalama ve standart sapma, tutumlar farklılığı ortaya koyabilmek için ikili karşılaştırmalarda bağımsız gruplar için ?t? testi, ikiden fazla değişken gruplarının karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Görüşler arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı ? = 0.05 manidarlık düzeyinde test edilmiştir. iii Araştırmadan elde edilen bulgular şunlardır; 1.Müzik Eğitimi Anabilim Dalı öğrencilerin müzik öğretmenliği mesleğine yönelik tutumlar olumludur. 2.Öğrencilerin müzik öğretmenliği mesleğine yönelik tutumlarının cinsiyetlerine göre farklılaştığı, kızların erkeklere oranla daha olumlu tutumlara sahip olduklar görülmektedir. 3.Öğrencilerin devam ettikleri sınıf düzeylerine göre tutumlarının farklılık gösterdiği, 1. sınıf öğrencilerinin, 4. sınıf öğrencilere göre daha olumlu tutumlara sahip oldukları anlaşılmaktadır. 4. Öğrencilerin müzik öğretmenliği mesleğine yönelik tutumlar?n n mezun oldukları liseye göre farklılık oluşturmadığı görülmektedir. 5. Öğrencilerin anne ve babalarının eğitim seviyelerinin ölçekten alınan toplam puanlarda farklılık oluşturmadığı tespit edilmiştir. 6.Öğrencilerin müzik öğretmenliği mesleğine yönelik tutumlar?n n, ailede müzik öğretmeni bulunma durumlarına göre farklılaşmadığı görülmektedir. 7. Öğrencilerin müzik öğretmenliği mesleğine yönelik tutumları, ailedeki müzik öğretmenlerinin yakınlık derecesine göre faklılaşmamaktadır. 8. Öğrencilerin müzik öğretmenliği mesleğine yönelik tutumları, müzik öğretmenliğini seçme nedenlerine göre farklılaşmakta, Müzik öğretmenliğini ?müzik öğretmenlerimden etkilenerek seçtim? , ?motivasyonu yüksek bir meslek olduğu için seçtim? ve ?akademik gelişim fırsatı sunuyor diye seçtim? şeklinde görüş bildirenlerin, ?müzik öğretmenliğini kolay bir meslek olduğu için seçtim? ve ?başka bir seçenek olmadığı için seçtim? şeklinde görüş bildirenlere oranla daha olumlu tutuma sahip olduklar görülmektedir. 9. Öğrencilerin öğretmenlik meslek bilgisi ve müzik alan bilgisi derslerini algılamalarına göre tutumlarında farklılık gözlenmektedir. Öğretmenlik meslek bilgisi ve müzik alan bilgisi derslerini ?çok önemli? gören öğrencilerin tutumları, ?orta? derecede önemli görenlere ve ?hiç? önemli görmeyenlere oranla daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The objective of this essay is to understand the tendency of 1st and 4th class students attending to Music Section at Education Faculties toward to career as music teacher by taking into consideration students? some attitude variablities. The field of this essay is the whole 1 st and 4 th class students attending to Music Sections at Education Faculties in Turkey. Sampling group of this survey covers total 1102 students educated in 1st and 4th classes attending Department of Musical Sciences at Education Faculties in Turkey in 2006-2007 Academic Year. The data related to this study has been collected with the attitude scale aiming at career, Music Teacher. The Scale has two chapter. The first chapter includes individual data. The second chapter is comprised total 19 attitude statements concerning the sub dimensions ?sympathy? and ?worth? in order to understand the students? real objective for the career, Music Teacher. The coded data having from the scale has been analysed using the SPSS (The Statistical Packet for Social Sciences) program. Frequency and dispersion in percentage concerning the first chapter of the scale are determened. Then, mathematical average and standard deviation aiming to realize the students? attitudes for the purpose to clarify the difference in attitudes have been used as ?t? test in bilateral critics for independent groups and as variant analys in changable groups more then two. Different wievs were tested at ? = 0.05 level wheter there is a gap or not. 1. The attitudes of the students participating in music education is quite positive. 2. There is a considerable difference between the attitudes of the genders. Females are much more positive then males. v 3. On the other hand, there is also a difference according to the classes. Students? attitudes at first class is more positive then the students? attitudes at forth class. 4. There is no difference in terms of students? attitudes graduated different high schools. 5. There is not any effect of the students? parents educational situation on total scores having from the scale. 6. Being a music teacher in a family does not effect the students? attitudes on selecting this professional as a music teacher. 7. Being a music teacher within the relatives does not effect the students? attitudes on selecting this professional as a music teacher 8. Students? attitudes concerning selecting music teacher as a professional are changable due to the main reason to select this career: Students have more positive attitudes declared that they have chosen this career because they are impressed by their own music teachers, this is a high motivated work, this would provide them with an extra academic education then the students stated that this is an easy career and there is no other option for them. 9. There is also a difference among the students? attitudes observed according to their perception on lessons providing with knowledge needed as a music teacher and on lessons providing with knowledge in musical field. The students? attitudes who they have a perception that knowledge needed as a music teacher and knowledge needed in musical field are ?very important?, is much higher then the students who have a perception about the importance of those criterias ?moderate? or ?none?.