Geleneksel Türk sanat müziğinin piyano ile icrasında kullanılan süsleme teknikleri
The ornament techniques used in traditional Turkish art music performed by the piano
  1. Tez No: 211815
  2. Yazar: BUĞRA KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. CİHAT CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Arastırmada, Geleneksel Türk Sanat Müziği'nin piyano ile icrasının temelini olusturan süsleme teknikleri incelenmistir. Bu teknikler, Geleneksel Türk Sanat Müziği çevrelerinde yaygın olarak kabul gören piyano sanatçıları Sayın Hilal Çalıkoğlu, Erkan Yüksel ve Feyzi Aslangil'in icra ettiği eserler üzerinde incelenmistir. Arastırmada öncelikle, Osmanlı ?mparatorluğu'nun özellikle son dönemlerinde gelisen, Batı Müziği ve Türk Sanat Müziği arasındaki etkilesimlerden ve piyanonun saray çevresindeki yerinden bahsedilerek tarihsel süreç içerisindeki durum ortaya konulmustur. Daha sonra, piyano sanatçılarına ait ses kayıtları notaya alınarak analiz edilmis ve kullanılan süsleme teknikleri tespit edilmistir. Arastırmada, Geleneksel Türk Sanat Müziği `nin piyano ile icrasının, müziğin özelliklerine ve geleneğin özüne mümkün olduğunca zarar vermeden yapılabilmesi için gerekli üslup ve tavrın ortaya çıkarılmasına çalısılmıstır. Günümüzde ustası zor yetisen ve bu yüzden de yaygın olarak kullanılamayan bu icra stili yok olma tehlikesi ile karsı karsıyadır. Oysa bu stil, müziğimize katmıs olduğu zenginlik, müzik eğitimine katacağı toplumsal ve kültürel öğeler ve onların islenmesi bakımından önem tasımaktadır. Piyano ile Türk Sanat Müziği icrasının özelliklerinin incelenerek öğrenilebilir ve öğretilebilir bilgiler halinde ortaya konması, bu nedenle eğitim açısından da önem tasımaktadır. Bu arastırmanın böyle bir hizmete imkân verecek bilgileri derlemek için gereken zemini olusturması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The ornament techniques have been surveyed in this study, forming the basis for the piano performance in Traditional Turkish Art Music. These techniques have been analyzed by moving on the performances of Hilal Çalıkoğlu, Erkan Yüksel, Feyzi Aslangil, who are commonly recognised in environment of traditional Turkish Art Music. First and foremost, the interactions between the Turkish Art Music and Western Music which has been progressed in late times of Ottoman Empire and the status of the piano in the palace have been emphasized so as to introduce the current situation in the historical process. Furthermore, the sound records of the piano performers have been noted and analyzed in order to determine the ornament techniques used. In the study, the necessary performance style and tone have been tried to be ascertained so as not to harm the nature and the characteristics of the Traditional Art Music by the piano performance. This sort of performance style is about to become extinct, the masters of which can no longer be trained and not be used widely. However, this style plays a significant role in terms of its richness in our music, cultural and social elements and inputs into the music training as well as processing them. Therefore, the learnable and teachable information is attached due importance from the educational point of view by examining the characteristics of the piano and Turkish Art Music. This should be noted that this study is expected provide significant backdrop with the necessary information to be used for this purpose.