Farklı cinsiyet rollerine sahip üniversite öğrencilerinin benlik tasarımı düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
  1. Tez No: 63174
  2. Yazar: ASUMAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Bu araştırmada, önce farklı cinsiyet rollerine sahip öğrencilerin benlik tasarımı düzeyleri genel olarak karşılaştırılmış; daha sonra da farklı cinsiyet rollerine sahip öğrencilerin benlik tasarımı düzey leri cinsiyet, sınıf düzeyi, öğrencisi olunan bölüm, basan durumu, anne-baba eğitim düzeyi, ana-baba tutumu, yaşamlarının çoğunu geçirdikleri yerleşim yeri ve gelir durumu gibi değişkenler açısın dan etkisi incelenmiştir. Araştırma, 1996-1997 öğretim yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören öğrencilerden random yoluyla seçilen 747 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırmada öğrencilerin, benlik tasarımı düzeyleri,“Benlik Ta sarımı Envanteri”ile, cinsiyet rolleri,“Bern Cinsiyet Rolü Envante ri”ile, kişisel niteliklerine ilişkin bilgiler ise“Kişisel Bilgi Formu”ile elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin istatiksel analizlerinde tek yönlü varyans analizi, çift yönlü varyans analizi ve Scheffe-testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: 1. Androjen cinsiyet rolüne sahip öğrencilerin benlik tasarımı düzeyleri; erkeksi, kadınsı ve belirsiz cinsiyet rolüne sahip iöğrencilerin benlik tasarımı düzeylerinden daha yüksek bulunmuş tur. 2. Erkeksi cinsiyet rolüne sahip kız öğrencilerin benlik tasarı mı düzeylerinin erkeksi cinsiyet rolüne sahip erkek öğren cilerin benlik tasarımı düzeylerinden daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. 3. Farklı cinsiyet rollerine sahip Sanat (Resim-Müzik) Bölü mü öğrencilerinin benlik tasannu düzeylerinin, diğer bö lümlerde okuyan öğrencilerin benlik tasarımı düzeylerin den daha yüksek olduğu bulunmuştur. 4. Farklı cinsiyet rollerine sahip öğrencilerin benlik tasannu düzeylerinin; sınıf düzeyi, basan durumu, anne-babanın eğitim düzeyi, ana-baba tutumu, yaşamlannın çoğunu ge çirdikleri yerleşim yeri ve gelir durumu gibi değişkenlerden etkilenmediği ortaya çıkmıştır. ii
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study first of all, self concept levels of the students with different sex roles are compared generally and then the affects of some factors like sex, academic year, department, academic su- cess, educational level of the parents, parental attitudes, the ploce they live and the economic status on self concept levels of the stu dents with different sex roles are investigated. This study includes 747 students studying in Gazi Education Faculty of Gazi University in 1996-1997. The sex roles of students are obtained from“Bern Sex Role In ventory”, self concept levels of the students are obtained from“Self Concept Invertory”and personal spesific informations are obtained from“Personal Information Form”. In statistical analysis of the study, one way analysis of varian ce, two way analysis of variance and Scheffe test have been utili zed. Fidndings of this study can be summarized as follows: 1. The self concept level of students with androgyny sex role is found to be higher than the students with masculine, fe minine and undefined sex roles. iii2. The self concept level of masculine girls' is found to be hig her than the self concept of masculine boys'. 3. The self concept level of students with different sex roles who are studying in the department like Arts is found to be higher than the self concept level of the students studying at any other departments. 4. It is found that the self concept level of the students with different sex roles is not affected by any of the factors like academic year, academic sucess, educational level of the parents, parental attitudes, the place they like and econo mic status. iv