Kara Harp Okulu'nda türev ve integral kavramlarının mesleğe yönelik modellemeleri ve bunlar hakkında öğretim elemanı ve harbiyeli görüşleri üzerine fenomenografik çalışma
A phenomenographic study on profession-oriented modelling of the concepts of derivative and integral in the Turkish military academy, and the instructors and cadets views
  1. Tez No: 211821
  2. Yazar: ŞABAN ÇARMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kara Harp Okulu birinci sınıf Matematik I-II derslerinin içerigini olusturan türev ve integral aynı zamanda lise son sınıf kavramlarıdır. Harbiyeliler bu kavramlarda yeterli ön kosul bilgilere sahiptirler ve kavramların tamamı üst sınıflarda görülen alan derslerine alt yapı teskil etmektedir. Bu açıdan degerlendirildiginde kavramların meslege yönelik modellemeler yoluyla ögretilmesinin bu kavramların ögretilmesine etkilerinin ögretim elemanları ve ögrencilerin görüsleri dogrultusunda incelenmesi amaçlanmaktadır. Arastırmanın katılımcılarını, Kara Harp Okulu birinci sınıf Matematik dersi Ögretim Elemanları ile Matematik I-II derslerinin alt yapı teskil ettigi üst sınıf derslerinin Ögretim Elemanları ve Harbiyeliler olusturmaktadır. Bu dogrultuda problem teskil ettigi düsünülen Kara Harp Okulu Matematik III derslerindeki türev ve integral kavramlarının altyapı açısından yeterlilikleri, konuların üst sınıf derslerine alt yapı olusturması açısından durumu, gerçek hayat modellemelerinin matematik ögretimine etkileri, meslege yönelik modellemelerin üst sınıfta görülecek derslere ögretim yönünden etkileri nitel olarak arastırılmıstır. Veriler fenomenografik tekniklere uygun sekilde toplanıp analiz edilmis ve arastırma sonunda ortaya çıkan ekonomi ve benzeri hayatla ilgili konuları matematiksel olarak ifade etmekte zorlandıkları, türev ve integral kavramlarının yakın gelecekte karsılarına nasıl çıkacagı ve bu durumda ne kadarına ihtiyaç duyulacagını ögrenmek açısından bu tür uygulamalara ihtiyaç duyuldugu biçimindeki sonuçlar elde edilmistir. Elde edilen sonuçlara dayalı olarak arastırmacı tarafından; matematiksel modellemeyi tesvik edecek sekildeki örneklere daha fazla zaman ayrılması, alt egitim kurumlarında limit, türev ve integral ünitelerine iyi bir yapılandırma açısından daha fazla önem verilmesi gibi önerilere yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
The derivation and integral, which comprise the content of mathematics I and II in TMA (Turkish Military Academy), are also high school senior grade concepts. Cadets have fundamental knowledge of these concepts, all of which are the basics of the courses studied by senior classes. This paper aims to study the teaching of concepts through profession oriented real life modeling and their effects on teaching in line with the viewpoints of instructors and cadets. The participants of this research are the cadets, Mathematics instructors teaching 1st grade, and those teaching senior classes, which require Mathematics I and II as prerequisites. In this respect, some issues posing problems have been qualitatively examined: whether derivative and integral concepts in the Turkish Military Academy Math I and II courses provide sufficient fundamentals and meet the prerequisites of the senior class courses, the effects of real life modelings on teaching of mathematics, and the effects of profession-oriented real life modeling on teaching the courses to be followed in the upper classes. Data have been collected and analyzed in accordance with phenomenographic techniques, and the results obtained have shown that cadets have difficulty in expressing the subjects relating to economy and life mathematically, and that such applications are necessary to learn how they will confront the concepts of derivative and integral in near future and how much of it they will need in such a case. Depending on the data acquired, the researcher has made some suggestions such as allocating more time for the examples to encourage mathematical modeling, and attaching more importance to units of limit, integral, and derivative in lower educational institutions for a good restructuring