Dokuzuncu sınıf öğrencilerinin imla ve noktalama kurallarına ulaşma düzeyi
High schooll 9th class students' acquisition level of orthography and punctuation rules
  1. Tez No: 211822
  2. Yazar: HİLAL ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, ortaöğretim 9. sınıf öğrencilerinin yazım ve noktalama kurallarına ulaşma düzeyini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, genel olarak bakıldığında ve metot yönünden incelendiğinde betimsel bir niteliktedir. Araştırmanın evreni Ankara'da öğrenim gören dokuzuncu sınıf öğrencilerinden meydana gelmektedir. Örneklemi ise tesadüfî olarak belirlenmiş olan, 3 ortaöğretim okulundaki 150 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilerin, yazım ve noktalama kurallarına ulaşma düzeyini belirlemek için onlara, dokuzuncu sınıf Dil ve Anlatım ders kitabından seçilen metinler, kurallara uymayan şekliyle verilerek öğrencilerden bu metinleri kurallara uygun hale getirmeleri istenmiştir. Ayrıca, öğrencilere Türk Dili ve Edebiyatı dersine yönelik tutumlarını ölçmek için geliştirilen, Likert tipi beş dereceli tutum ölçeği de uygulanmıştır. Derse yönelik tutum ve başarı düzeyi arasında anlamlı bir fark olup olmadığı incelenmiştir. Bunlara ek olarak, öğrencilerin sosyo-ekonomik düzeylerini belirlemek üzere onlara bazı sorular yöneltilmiştir. Bu uygulama sonucunda ise öğrencinin yaşadığı ortamın başarı düzeyine etkisi değerlendirilmiştir. Yapılan uygulamalar sonuncunda elde edilen verilerin analizinde SPSS 11.5 (Statistic Package For Social Science) programı kullanılmıştır. iii Verilerin incelenmesi sonucunda, bilişsel alanın, bilgi ve kavrama düzeyinde yeterli bilişsel farkındalığa sahip olmayan öğrencilerin, hem yazım hem de noktalama kurallarını uygulama düzeyinde yetersiz kaldığı görülmüştür. Yazım kurallarını uygulama düzeyi bakımından, öğrencilerin program hedeflerine erişimleri iyi olarak değerlendirilebilir. Noktalama kurallarını uygulamada ise orta seviyededirler. Bu bakımdan yazım ve noktalama kuralları arasında, yazım kurallarının lehine anlamlı bir fark ortaya çıkmaktadır. Genel olarak öğrencilerin Türk Dili ve Edebiyatı dersinin etkinliklerine ilişkin tutumları arasında, özellikle okuma-yazma ve yazma-yazım ve noktalama kuralları arasında anlamlı farkların olduğu, okuma-yazım ve noktalama kurallarına ilişkin tutumları arasında ise anlamlı farkın olmadığı görülmektedir Öğrencilerin Tutum puanları ile Yazım ve Noktalama kurallarını uygulama düzeyleri arasında düşük düzeyde, olumlu ve anlamlı korelâsyonların olduğu görülmektedir. Yani, Türk Dili ve Edebiyatı dersine olumlu tutuma sahip öğrencilerin yazım ve noktalama kurallarını uygulama başarılarında anlamlı bir fark yarattığı söylenebilir. Ayrıca, yazım kurallarını uygulamada başarılı olan öğrencilerin noktalama kurallarını uygulamada da başarılı olabilecekleri, iki ayrı beceri olarak kabul edilen bu etkinliklerin birbirlerini olumlu ve anlamlı bir şekilde destekledikleri, öğrencilerin öğrenme ve uygulama düzeyinde aralarında olumlu transfer sağladıkları ifade edilebilir. Öğrencilerin yazım ve noktalama kurallarını uygulama düzeyi puan ortalamaları cinsiyete göre kızların lehine anlamlı bir fark göstermektedir. Kızların yazım ve noktalama kurallarını uygulama düzeylerinin erkek öğrencilere göre daha iyi durumda olduğu söylenebilir. Öğrencilerin yazım ve noktalama kurallarını uygulama düzeyleri ile babanın eğitim durumu arasında anlamlı bir fark göstermemektedir. Aynı şekilde annenin eğitim durumu ile öğrencilerin yazım ve noktalama kurallarını uygulama düzeyleri arasında anlamlı bir farklılaşmanın olmadığı saptanmıştır. iv Öğrencilerin yazım ve noktalama kurallarını uygulama düzeyleri ile sosyoekonomik durumlarına, evde kendine ait odası olup olmama durumlarına, evde kendine ait çalışma masası olup olmama durumuna, ortalamaları evde bir kitaplık bulunup bulunmama durumuna göre anlamlı bir fark göstermemektedir. Ayrıca süreli yayın takip etme durumu ile öğrencilerin yazım ve noktalama kurallarını uygulama düzeyleri arasında anlamlı bir farklılaşmanın olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been done to realize the success of the nineth grade students on the punctuation and spelling. The study is discriptive when overlooked or examined methodicaly. The group of the study is the nineth grade students in Ankara. Samples were 150 students from 3 different schools selected coincidentaly. The texts selected from the nineth grade language book were changed to incorrect and the students were asked to correct them to realize their level on punctuation and spelling. Besides, Likert five step scale has been applied to the students to measure their attitude against Turkish Language and Literature. It has been examined to realize if there is an important difference between attitude against the lessons and the success level. Additionally, some questions have been asked to determine their social and economical level. After that practice, the effect of the environs on the success level has been examined. SPSS 11.5 (Statistic Package For Social Science) programme has been used to analyse the data obtained from the applications. After the data has been processed the students who doesn?t have enough knowledge and understanding are also insufficent at the punctuation and spelling. The attainment to the target can be considered good for the students. They are at medium level at the punctuation. So between punctuation and spelling there is quite a meaningful difference on punctuation?s favor. Generally, students attitude towards vi Turkish Language and Literature course showed that there is a meaningful difference about reading-writing and writing-spelling and punctuation but not at their attitude towards reading-spelling and punctuation. It is observed that there is a slight positive and meaningful correlation between students attitude points and usage of spelling and punctuation level. So the students who have positive attitude to Turkish Language and Literature are having a meaningful success at punctuation and spelling. Besides, the students who are successful at spelling can also be successful at punctuation. These activities which are considered as two different skills meaningfully and positively support each other. They also have a positive transfer at learning and application. The points for the punctuation and spelling applications shows a meaningful difference on girls? favor. It can be said that the punctuation and spelling applications level of the girls? are better than the boys. The students level at the punctuation and spelling applications doesn?t show a meaningful difference with their father?s education level. Also the students level at the punctuation and spelling applications doesn?t show a meaningful difference with their mother?s education level. The students level at the punctuation and spelling applications doesn?t show a meaningful difference with their social and economical state, if they have their own room, if they a desk for themselves, if they have book shelfs. Besides the students level at the punctuation and spelling applications doesn?t show a meaningful difference with long term subscription to magazines.