İlköğretim müfettişleri ve ilköğretim okulu müdürlerinin;ilköğretim müfettişlerinin rehberlik rollerini gerçekleştirme düzeylerine ilişkin algıları
The perceptions related to the implementation of the guidance roles of the inspector of the primary education and the directors of the primary schools
  1. Tez No: 211820
  2. Yazar: BERNA BALCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SABRİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmanın amacı; 2006-2007 Eğitim-Öğretim yılında İlköğretim Müfettişlerinin ve İlköğretim Okulu Müdürlerinin; İlköğretim Müfettişlerinin rehberlik rollerini gerçekleştirmelerine ilişkin algılarını ortaya çıkarmaktır. Araştırma verileri, Ankara ili merkez ilçelerinde görev yapmakta olan İlköğretim Okulu Müdürleri ile Ankara ili İlköğretim Müfettişlerine anket uygulanması yoluyla elde edilmiştir. Anket verileri, SPSS paket programında hesaplanmış, ayrıca İlköğretim Müfettişleri ile Okul Müdürlerinin görüşlerinin karşılaştırılması amacıyla ANOVA tabloları yapılmıştır. Araştırma sonuçları, müfettişlerin rehberlik rollerini gerçekleştirmek amacıyla belirlenen 30 maddeye İlköğretim Okulu Müdürleri tarafından verilen cevapların ise daha olumlu olduğunu göstermektedir. Ayrıca anket uygulanan İlköğretim Okulu Müdürleri ile İlköğretim Müfettişlerinin çoğunluğunun erkek ve çoğunluğunun da lisans düzeyinde bir eğitime sahip oldukları anket sonuçlarından görülmektedir. Eğitim-öğretimde yenilikleri, yeni yöntem ve teknikleri takip etmek ve kendi eğitim-öğretim programlarımıza uygulamak öğrenci başarısının artmasında çok önemlidir. Bunun için teftişte rehberlik faaliyetleri, eğitim ve öğretimimizde kalite ve verimin artması için büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to discover the perceptions related to the implementation of the guidance roles of the Inspectors of the Primary Education and the Directors of the Primary Schools. The research data has been gained by taking the polls of the Primary School Directors who have been working at the Ankara province?s central districts and the Primary Education Inspectors who have been working at the Ankara province. The survey data has been computed through the SPSS software package and also in order to compare the ideas of the Primary Education Inspectors and the Directors of the Primary School, the t ? tableaus has been prepared. The research results shows that the answers of the Primary School Directors are generally negative and the answers of the Primary Education Inspectors are generally positive to the 30 articles determined in order to discover the inspectors? guidance roles. The difference between the answers of the Primary School Directors and the Primary Education Inspectors has also been stated in the related part of the thesis via the ANNOVA tableau. On the other hand it is able to see from the survey results that the most of the survey conducted Primary School Directors? and the Primary Education Inspectors? have the graduate level education. Following the new methods and the innovations of the education and implementing them in to our education program is very important for developing the students? success. For this purpose, the guidance activities in inspection are very important for increasing the quality and the efficiency in our education system.