Kara kuvvetleri mensubu kadın subayların eğitim elbiselerinin ergonomik kalıp formu için örnek bir uygulama
A study on an ergonomical pattern of tarining uniforms for woman officers in land forces command
- Tez No: 211834
- Danışmanlar: PROF.DR. TUBA VURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu arastırmada, K.K.K.lıgına baglı birimlerde görev yapan kadın subayların egitim sırasında, tabancayla ve tüfekle atıs yaparken elbiseden kaynaklanan hareket kısıtlıklarının çözümüne yönelik ve kadın subayların üzerinden tespit edilen vücut ölçülerine uygun egitim elbisesi kalıp formlarının hazırlanması amaçlanmıstır. Arastırmanın örneklemini, K.K.K.lıgı mensubu yasları 21 ile 50 arasında degisen 197 kadın subay olusturmaktadır. Bu örneklem grubundaki kadın subayların, egitim elbisesini kullanım durumları dikkate alınarak, 73'üne anket ve gözlem uygulanmıstır. Standart beden ölçü tabloları olusturmak amacıyla, örneklem grubunun tamamının (197 kisi) vücut ölçüleri alınmıstır. Arastırma sonucunda elde edilen verilere göre, mevcut egitim elbisesinin ceket ve pantolonun kadın subaylara göre uzun ve bol oldugu belirlenmistir. Anket ve gözlem formunda yer alan hareketleri yaparken kol evinde, koltuk altında, dirsek hattında gerginlik, etek kısmının fazla yukarı çıkması, gögüs çevresinde gerginlik, pantolon ag kısmında gerginlik, dizde gerginlik ve kalça hattında gerginlik problemleri ile karsılasıldıgı tespit edilmistir. Ayrıca arastırmada, kadın subayların vücutları üzerinden tespit edilen ölçüm sonuçları SPSS istatistik programına aktarılarak standart ölçü tabloları olusturulmustur. Egitim elbisesi kalıp formları, ön testte tespit edilen sikayetlere çözüm olusturacak sekilde, kadın subaylar için olusturulan ölçü tabloları esas alınarak hazırlanmıstır. Ana beden kalıbı olusturulduktan sonra, 39,42,45,48,51,54 ve 57 bedenlerin her birinin A,B,C,D,E,F ve G droplarından egitim elbisesi ölçü tablosu yapılmıstır. Her beden ve droptan birer adet olmak üzere toplam 49 adet numune dikilmistir. Örneklem grubuna yeni egitim elbisesi kalıplarının denenmesi amacıyla, dikilen numuneler giydirilerek anket uygulanmıstır (son test). Ön test-son test arasında anlamlı bir iliskinin olup olmadıgını belirlemek için Wilcoxon isaret testi uygulanmıstır. Yeni hazırlanan kalıp formları ile dikilen egitim elbisesinin kadın subayların ölçülerine büyük oranda uygun oldugu ve hareketler sırasında elbiseden kaynaklanan problemlerin önemli ölçüde azaldıgı tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
This survey searches for the best pattern forms for training uniforms of woman officers in Turkish army. So that these women can move easily in their tarining uniforms at time of education with weapons. A questionnaire is applied to 73 of whole 197 women officers at the beginning.(first test). For preparing standart size charts every 197 body measurements were taken. After research, it is conculeded that jackets and trousers of training uniforms are longer and larger for women officers. Also standart size tables are prepared by using SPSS statistical program. Pattern forms of training uniform for woman officers are prepared by using standart size tables to find a solution fort he complaints of women officers about the dress. 49 samples are prepared from 7 size with 7 drops. Sizes are 39,42,45,48,51,54,57 with the drops A,B,C,D,E,F,G dresses made by using new patterns are then worn by the officers, questionnaire applied before. A new questionnaire is applied to find out the results and difference (last test). As a result of meaningful relation between the first and the last test found out by wilcoxon test, new uniforms with new patterns seem to be much suitable fort he women officers? sizes.