Ödül sisteminin meslekî motivasyona etkisi: Kara Kuvvetleri mensubu subaylar üzerine uygulamalı bir araştırma
Reward system effects on work motivation: The practical research about officers of land forces
  1. Tez No: 145908
  2. Yazar: OĞUZHAN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DR. NEJAT BASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu çalışmanın başlıca amacı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde görevli subayların motivasyon boyutlarının saptanması ve ödül sisteminin bunlar üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Burada tespit edilen hususlar sadece Kara Kuvvetlerine yöneliktir. Çalışmada izlenen metodolojiden yararlanacak organizasyonlar, kendi çalışanlarına yönelik boyutları tespit edip yaratıcılıkları ve öngörüleri sayesinde pek çok alternatifler geliştirebileceklerdir. Çalışmanın birinci bölümünde motivasyonun ne olduğu ve nitelikleri anlatılmaktadır. Bu bölümde geçmişten günümüze kadar motivasyon kuramları incelenmiştir. Öte yandan motivasyona etki eden kültür ve örgüt kültürü değişkenleri üzerinde durulmuş; motivasyon kuramlarının ABD ve Avrupa kökenli olması dolayısıyla daha çok Asya, Uzakdoğu ve Doğu Avrupa kültürlerindeki farklı etmenler tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu bakış açısıyla kişiliğin motivasyon boyutlarında yaratacağı farklılaşma irdelenmiştir. İkinci bölümde insan kaynakları yönetiminde ödül, ödül ve motivasyon ilişkisi üzerinde durulmuş; Kara Kuvvetlerinde mevcut ödül ve ödül puanı sistemi hakkında bilgilendirmede bulunulmuş; bu araştırmada neden motivasyon ile ödül puanı karşılaştırılması yapıldığı açıklanmıştır. Üçüncü bölümde gerçekleştirilen uygulamalı araştırma ile teğmen rütbesindeki subayların“sorumluluk”ve“amirlerin tavrı”; yüzbaşı rütbesindeki subayların“insan ilişkileri”,“öne çıkma”ve“amirlerin tavrı”; binbaşı rütbesindeki subayların“hırs”; albay rütbesindeki subayların“maddi ve manevi kazanç”,“aile”ve“amirlerin tavrı”motivasyon boyutları üzerine ödül sisteminin anlamlı bir etkisi olduğu ortaya konulmuş ve araştırmanın bulguları ışığında gene! bir değerlendirme yapılarak meslekî motivasyonu gerçekleştirmede daha etkili olabilecek bir ödül sistemine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of this study was to establish motivation dimensions of the officers assigned in Turkish Land Forces and to determine the effect of reward system on these. The matters that were determined here are only for Land Forces. The organizations that benefit from the methodology of this study determine motivation dimensions for their workers and will be able to develop many alternatives by their creativeness and foresight. In the first chapter of the study, the meaning and qualities of motivation has been discussed. Also the motivation theories from past up to now have been analyzed in the first chapter. At the other side, culture and organizational culture variables that affected the motivation have been discussed; because of the origin of the motivation theories were belong to USA and Europe different factors in Asia, Far East and East Europe cultures have been analyzed. From this point of view the difference that was created by personality on motivation has been examined. In the second chapter, reward, reward and motivation relation in human resources management have been discussed; the reward and reward point system in Land Forces has been explained; the reason for comparing motivation and reward point has been manifested. By the practical research in the third chapter, the effect of second lieutenants'“responsibility”and“supervisor attitudes”; captains'“interpersonal relations”,“recognition”and“supervisor attitudes”; majors'“greed”; colonels'“material and spiritual gain”,“family”and“supervisor attitudes”motivation dimensions on reward system has been put forward as significant and in the light of discoveries of research a general estimate has been established and at last the suggestions about the reward system that supplies work motivation have been made. Ill