Kriter esaslı testlerde bulanık mantık ile ölçüm yönteminin uyarlamalı bilgisayar testlerinde kullanılması
Measurement in criterion based tests with utilization of fuzzy logic and usage of this methodology in computerized adaptive tests
  1. Tez No: 211841
  2. Yazar: ATİLA BOSTAN
  3. Danışmanlar: PROF. HALİL İBRAHİM YALIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştõrmada, öğrenci yeterliliklerinin belirlenmesinde bulanõk mantõk hesaplama yöntemi kullanõmõnõn kazanõm ölçmesine katkõsõ ve bu ölçme yönteminin uyarlamalõ bilgisayar testlerinde kullanõlabilirliği araştõrõlmõştõr. Ayrõca, birden fazla kazanõm ile ilişkili olan sorularõn öğrenci yeterliliği ölçmesine etkisi de incelenmiştir. İlköğretim yedinci sõnõf Fen Bilgisi ders müfredatõndan seçilen yedi adet kazanõmõn ölçülmesini hedefleyen sorular, öncelikle ilişkili olduklarõ kazanõmlar ile bulanõk değerlikler kullanõlarak eşleştirilmiş ve bu değerler öğrenci kazanõmõ ölçülmesinde kullanõlmõştõr. Araştõrma uygulamasõnda kontrol gruplu ön test-son test deneme modeli kullanõlmõştõr. Sorular öğrencilere, bu araştõrma için geliştirilen uyarlamalõ bilgisayar test uygulamasõ aracõlõğõ ile sorulmuştur. Uyarlamalõ bilgisayar test uygulamasõ, deney gruplarõndan birinde orta zorluk seviyesinden başlatõlmõş, diğer deney grubunda ise başlangõç zorluk seviyesi her öğrenci için kendisi tarafõndan belirlenmiştir. Bulanõk mantõk değerliklerinin netleştirilmesinde ise “En yüksek değer merkezi” ile “Ağõrlõk merkezi” yaklaşõmlarõ karşõlaştõrõlarak öğrenci kazanõm yeterliliği ölçülmesinde bu yaklaşõmlarõn uygunluğu yorumlanmõştõr. Sonuç olarak; Özellikle otomatik sistemler aracõlõğõ ile kendi kendine öğrenme ve uzaktan öğretim tekniklerinde öğrenci kazanõmlarõnõn ölçülmesinde ve öğrenciye geri bildirim sağlanmasõnda etkin olarak kullanõlabileceği değerlendirilen uyarlamalõ testlerde, bulanõk mantõk değerliklerinin kullanõlmasõnõn mümkün olduğu, bu yöntemin soru bankasõ oluşturulmasõnda ve öğrenci başarõsõnõn yorumlanmasõnda uyarlamalõ test amaçlarõnõ desteklediği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the contribution of fuzzy logic calculation methodology in student achievement measurement process is studied and the employment of this measurement approach in computerized adaptive tests is researched. In addition, the effect of multi-achievement related questions on measurement is also addressed. Initially, the questions which are designed to test the selected seven achievements from primary school seven grade curricula were coupled with the fuzzy values. Afterwards, these fuzzy values were used to compute the student achievement level. In this research application, Pretest-Posttest with Control Group experimental model was benefited as the research methodology. The questions were directed to the students by means of an adaptive software which had been explicitly coded for this research. Students in one of the experimental groups took the test beginning with medium difficulty level, while in the other group, students selected the difficulty level on their own appreciation at the beginning of the test. “Center Of The Maximum Value” and “Center of Gravity” approaches to the defuzzification of fuzzy values were tested and compared in student achievement measurement process. Consequently, using fuzzy logic in adaptive tests which were assessed to be used effectively in self learning and distance education via automated systems is found to be plausible. It is also evaluated that the technique used in this research is supporting the adaptive test goals.