Ortaöğretim kurumlarında tarih öğretiminde zaman kavramının öğretilmesinde karşılaşılan sorunlar ve bu konuda tarih öğretmenlerinin görüşleri (Aksaray ili örneği)
Problems that are confronted with while teaching time concepts in history lesson in secondary education and teacher?s points of view about the subject (example of Aksaray province)
- Tez No: 211840
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURİ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalısmada, ortaöğretimde tarih derslerinde, ?zaman? kavramının öğretiminde öğretmenlerimizin karsılastığı sorunlar ve öğretmenlerimizin konu ile ilgili görüsleri ele alınmıstır. Tez; giris, tarih ve zaman, tarihsel zaman kavramının öğretimi, yöntem, bulgular ve yorumlar, sonuç ve öneriler olmak üzere altı bölümden meydana gelmistir. Çalısma, nicel ve nitel yöntemlerin kullanıldığı betimsel bir alan arastırmasıdır. Arastırma Aksaray il merkezindeki ortaöğretim kurumlarında görevli tarih öğretmenleri arasında yapılmıstır. Tarih öğretmenlerinin zaman kavramı öğretiminde karsılastıkları / karsılasabilecekleri sorunları yansıtan ifade ve durumları içeren anket uygulanmıs, ayrıca öğretmenlerimizin konuya iliskin baska görüs ve deneyimlerini almak için görüsme yapılmıstır. Sonuçlar tablolar halinde analiz edilmis ve yorumlanmıstır. Arastırmanın verileri yorumlandığında; hangi tür lisede olursa olsun, öğretmenlerimizin zaman kavramının öğretimi konusunda çesitli sorunlarla karsılastıklarını, öğrencilerin ilköğretimde öğrenilmesi gereken zaman kavramını tam anlamıyla kavramadıklarını, miladi-hicri, hicri-miladi kavramlarına bağlı islem yapamadıklarını, tarih ders kitaplarındaki konularda yer alan zaman ifadeleriyle kastedilenleri tam anlayamadıklarını ortaya çıkarmıstır. Arastırmanın sonucunda; öğretmenlerimizin zaman kavramı öğretiminde, öğrenciden, öğretmenden, ders müfredatından, araç-gereçlerden, ders saatlerinin az olmasından, kullanılan öğretim stratejilerinden, yöntem ve tekniklerinden kaynaklanan problemlerle karsılastıkları ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
This study discusses problems that teachers are confronted with while teaching time concepts in history lesson in secondary education. The thesis consist of six chapters, namely introduction, history and time, teaching historical time concept, methodology, findings and their interpretation, conclusion and suggestions. The study is a descriptive field study, where qualitative and quantative methods are used . The investigation was carried out in the secondary schools of history teachers in the iner city of Aksaray. Questionaire, reflecting problems that includes expressions and situations confronted or to be confronted by history teachers in teaching time concept, was carried out. Also teachers were interviewed to take their other experiments and opinions related to subject. Findings were analysed and interpreted . Interpreting the data obtained from the investigations, one can conclude that whichever secondary education it has been, teachers who are confronted with various problems about teaching time concept that must be tought wien they were attending primary school, and students couldn?t deal with transfering pertaining of the Christian era to pertaining of to Hegira, and they couldn?t understand exactly time expression that take part in history lesson. It can be concluded from the study that teachers confronted with problems in teaching time concept resulting from students, teachers, school curriculum, materials, limited lesson hours, educations strategies, methods and techniques.