Sınavsız meslek yüksek okulları içerisinde yer alan el sanatları öğretim programında öğretim elemanı ve öğrenci görüşlerine göre akademik başarıyı etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evulation offactors that affect academic succes acording to academics and student in hand crafts education program in profession high scholl withhout examination
- Tez No: 211842
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YAKUTE DEVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nakış Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu arastırmada Gazi Üniversitesi, Ankara Meslek Yüksek Okulu El Sanatları Programına devam eden ögrencilerin akademik basarılarının ögretim elemanı ve ögrenci görüslerine göre degerlendirilmesi amaçlanmıstır. Arastırmanın çalısma evrenini Mesleki ve Teknik Orta Ögretim Okullarından sınavsız geçis ile ögrenci alan Meslek Yüksek Okulları, El Sanatları Bölümü ögrencileri ve bölümde görev yapan ögretim elemanları olusturmaktadır. Arastırmanın örneklemini ise 2005-2006 yılında Gazi Üniversitesi Ankara Meslek Yüksek Okulu El Sanatları Programında ögrenim gören ögrenciler ile bölümde görev yapan ögretim elemanları olusturmaktadır. Çalısma, tarama modeline dayalı betimsel bir arastırmadır. Literatür taraması sonucunda, arastırmayı olusturacak verileri elde etmek amacıyla bölüm ögretim elemanları ve ögrencilerine uygulanmak üzere Likert tipi ölçek hazırlanmıstır. Ögrencilerin akademik basarı ortalamaları Gazi Üniversitesinin resmi internet sitesinden elde edilmistir. Toplam 62 ögrenci ve 32 ögretim elemanına anket uygulanmıs, elde edilen verilerin degerlendirilmesinde SPSS sürüm 13 kullanılmıstır. Verilerin analizi SPPS programına veriler girilerek frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve tek yönlü varyans analizi gibi istatistiksel tekniklerle saglanmıstır. Arastırmada anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmistir. Arastırma sonucunda asagıdaki sonuçlara ulasılmıstır. 1) Ögrencilerin yaslarına göre akademik basarılarında anlamlı bir fark vardır. Ögrenci yası arttıkça akademik basarı düsmektedir. 2) Ögrencilerin geldikleri orta ögretimdeki basarı puanına göre akademik basarılarında anlamlı bir fark vardır. Ögrencinin geldigi orta ögretimdeki basarı puanı arttıkça akademik ortalamada artmaktadır. 3) Ögrencilerin geldikleri orta ögretimdeki basarı puanına göre akademik basarılarında anlamlı bir fark vardır. Ögrencinin dikey geçisle lisans ögrenimine devam etme istegi akademik ortalamayı arttırmaktadır. 4) Ögretim elemanları sınıf mevcudunu ve derslerin islenis saatlerini akademik basarının önünde ciddi bir engel olarak görmüsler, ögrenciler ise bu görüsü desteklemekle beraber ögretim üyeleri kadar bu görüse katılmamıslardır. 5) Ögretim elemanlarının dersliklerin yeterli bulmadıkları, ögrencilerinde bu görüsü desteklemekle beraber ögretim üyeleri kadar bu görüse katılmadıkları anlasılmıstır. 6) Ögretim elemanlarının derslerde ögrenci yeteneklerini belirleyici ve gelistirici çalısmalar düzenlediklerine, bir çok ders etkinligine( slayt, inceleme gezileri v.b) yer verdiklerine ve ögrencilerle uyumlu iliski kurduklarına inandıkları, ancak ögrenciler ögretim üyeleri kadar bu görüse katılmadıkları ortaya çıkmıstır. 7) Ögretim elemanlarının bölümde verilen egitimi is kurma ve yürütebilme konusunda yeterli gördükleri , ancak ögrencilerin ögretim üyeleri kadar bu görüse katılmadıkları görülmektedir. 8) Ögretim elemanları ve ögrenciler ögretim ortamı ve donanım eksikligi ile mezunların istihdam durumunu programda karsılastıkları sorunlar arasında görmektedirler. 9) Ögretim elemanlarının çogunlugu ögretim programına alınan ögrencilerin basarı puanının düsük olmasını akademik basarıyı etkileyen bir sorun olarak görmektedirler.
Özet (Çeviri)
In this study, regarding the point of view of academics and students, it is purposed to evaluate that the academic success of Gazi University?s students who are attending Ankara Profession High School of Handcrafts Program. Working universe of the study comprises of Profession High Schools which are taking students without examination from vocational and technical high school education, students of Handcrafts Section and academics of this section. Sampling of the study comprises of Gazi University?s students who have attended Ankara PROFESSON High School of Handcrafts Program in 2005-2006 and academics who have worked in this section. The Study is a descriptive study based on literature scanning method. As a result of literature scanning, a Likert type scale has been prepared to administer to the sections academics and students for the purpose of obtaining data which shall constitute this study. Students average academic success is taken from official web site of Gazi University. Total 62 students and 32 academics were administered the scale and the data obtained therefrom is analyzed on SPSS version 13 software package. The analysis of the data were obtained from statistical techniques as frequency, percentage, aritmetical average and unidirectional variance analysis by entering the datas on the SPSS software programme. In the study the meaningfulness level was accepted as 0,05. As a result of the study; 1) there is a meaningful difference according to the age of students and their academic success. When the age of student grows older the success gets down. 2) there is a meaningful differance according to the high school success point and academic success. When the high school success point which the students came from get higher, their academic average also becomes higher. 3) there is a meaningful difference between students middle education point and their academic success. Vertical transition wants of students to undergraduate education increase academic average. 4) Academics think that number of students in a class and times of lessons are serious difficulty about success but students don?t think such as academics. 5) Academics think that number of classes are not enough but students don?t think such as academics. 6) Academics think that they accommodate studies that determine and improve ability of students and they provide concordant relations with students, but students don?t think such as academics.