Yönetim Kurulu denetim komitesi uygulamaları: İMKB'de işlem gören reel sektör şirketlerinde yönetim kurulu denetim komitesinin varlığını etkileyen faktörler ve kurumsal yönetim ilkelerine uyum
- Tez No: 211862
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada, Yönetim Kurulu Denetim Komitesinin ortaya çıkış nedenleri vebu kapsamda farklı ülke uygulamaları incelenmiştir. Özellikle dünyanın çeşitliülkelerinde finansal piyasalarda peş peşe yaşanan skandalların ve yolsuzluklarınetkisiyle, etkin iç kontrol, iç denetim ve bağımsız denetim mekanizmalarına olan ihtiyaçartmıştır. Dünyada Yönetim Kurulu Denetim Komiteleri 1870'den beri olmasınarağmen, son yirmi yılda kurumsal yönetim açısından değerleri tam olarak anlaşılmıştır.Günümüzde şirketlerin mali durumu ve maruz kaldığı riskler konusunda paysahipleri yönetimden yeterli, doğru ve zamanında bilgi talep etmektedirler. Bunoktada Yönetim Kurulu Denetim Komitesi hem yönetim kuruluna yardımcıolmaktadır; hem de pay sahiplerinin şirket hakkında edinmek istediği bilgilerkonusunda onları tatmin eden bir organ konumundadır. Sürekli bir Yönetim KuruluDenetim Komitesi oluşturulması, yönetim kurulunun yeterli kontrol sisteminin varolmasını ve sürdürülmesini sağlama görevinden kaynaklanan pratik güçlükleriçözmenin bir yoludur. Ayrıca, böyle bir komite hem iç kontrol sistemini, hem de içdenetim faaliyetlerini güçlendirir. Yönetim Kurulu Denetim Komitesi, aynı zamandaKurumsal Yönetim İlkeleri'nin de ayrılmaz bir parçası ve en önemli unsurlarındanbiridir. Bunun anlamı, Kurumsal Yönetim İlkelerini benimseyen ve uygulayan birorganizasyonda Yönetim Kurulu Denetim Komitesi'nin işlevini yerine getirdiği vefinansal bilgilerin güvenilirliği konusunda makul güvence sağlandığı düşünülebilir.Yönetim Kurulu Denetim Komitesi ile Kurumsal Yönetim İlkelerine uyumarasındaki bu ilişkiden yola çıkılarak, çalışmamızın ampirik uygulama bölümünde; logitregresyon yöntemi kullanılarak İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) işlemgören (45) şirketin 31.12.2005 tarihli finansal verileri ve kurumsal yönetim uyumraporlarında beyan ettikleri bilgilerinden faydalanılarak iki model oluşturulmuştur. Bumodellerin ilkinde Yönetim Kurulu Denetim Komitesinin varlığı bağımlı değişken iken,ikincisinde Kurumsal Yönetim İlkeleri Uyum varlığı bağımlı değişken olarak alınmıştır.Buna göre elde edilen logit model tahmin sonuçları tartışılarak Türkiye'deki YönetimKurulu Denetim Komitesi uygulamaları üzerine önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyse the reasoning behind the need forestablishment of audit committees and also to investigate the role of audit committees incorporate governance in various countries. In response to corporate failures in manycountries both regulatory and professional bodies have widely promoted auditcommittees. Due to recent financial disclosure scandals, the U.S. Congress, theSecurities Exchange Commission (SEC), and the major stock exchanges focused oncorporate boards audit committees as primary vehicles for improving the quality offinancial information provided by firms. In particular, standing board audit committeeshave come to the forefront of public attention because they are the core decision-makingbody that is expected to monitor financial reporting practices, internal control, internalaudit and external audit. Although the prior practices of audit committees went back to1870?s in the world, the importance of audit committees has been understood in the lasttwo decades.The pressures of globalisation, intense competition, increased social awarenessand increased shareholder value have led to organisations encouraging good corporategovernance. As a consequence, a reaction took place on the part of the government ofdifferent countries that drove emission of different rules for the Board of Directors andthe audit committees. This thesis will focus on the existence of audit committees inTurkey based on the relationship between corporate governance structure and auditcommittees. The study sample consists of randomly chosen (45) Turkish non-financialfirms that have been traded on the Istanbul Stock Exchange (ISE) and informationregarding the Corporate Governance Practice Report announced via their websites. Ourperiod of time will be 31.12.2005 data of these firms. This empirical analysis was basedon two dependent variables, namely the existence of audit committees and the existenceof corporate governance practice reports. The logistic regression was used to forecastthe models and also depending on the empirical evidences, we discussedrecommendations for improving best practices of audit committees and corporategovernance structures in Turkey.