Borsa aracı kurumlarında denetim ve yatrımcının korunması
Auditing at financial intermediaries and protection of investors
  1. Tez No: 211882
  2. Yazar: CENK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞÜKRÜ EKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Sahip oldukları tasarruflarını aktararak sermaye piyasasının büyümesinde ve gelismesindekatkı saglayan yatırımcılara; güven, açıklık ve kararlılık içinde çalısan ve olası magduriyetlerekarsı korunmaları için düzenlemelerin varoldugu bir piyasa yaratılması gerekmektedir. Ancakböyle bir piyasada yatırımcı haklarının korundugunu bilerek huzurlu bir sekilde yatırımfaaliyetlerini sürdürebilir. Ülkemiz de dahil olmak üzere bir çok ülkenin sermaye piyasasınıdüzenleyen yasal otoritelerin temel amacı öncelikle yatırımcıların hak ve menfaatlerininkorunmasıdır. Yatırımcının magdur olmasına sebebiyet verebilecek aktörlerden biri olan aracıkurumlar bu konuda bir adım daha öne çıkmaktadır.Bu çalısmada aracı kurum riskleri ve denetlenmesi ele alınmıs, yatırımcının korunmasınayönelik düzenlemeler incelenmistir. Konuyla ilgili olarak yurtdısındaki uygulamalar ileTürkiye'deki uygulamalar karsılastırılmıs ve AB'ye uyum süreci açısından degerlendirmeyapılmıstır. Ayrıca geçmiste yasanan sorunlar irdelenerek denetimin, cezai yaptırımların vekamuyu aydınlatma ilkesinin önemi bir kez daha vurgulanmıstır.
Özet (Çeviri)
It?s necessary to make a market which works in trust, clearness and if necessary to bearranged to protect investors who contribute to grow capital markets for transferring theirsavings. In this market investors wants rights to protect and to make continue investing activitypeaceful and in neglecting subjects arrangements made or will make. The basic aim of regularauthorities and real organising establishments that organising most of countries (include ours)capital market, first of all to defence rights and benefits of investor of securities for developmentof capital market. The major actor to neglected the investor of capital market is financialintermediaries. In this study, I have evaluated what the risks of the financial intermediaries are,and how the financial intermediaries are regulated. Applications abroad and applications inTurkey are compared and the topic is evaluated as a matter of EU adaptation process. Also withresearching the cases in the past, this study emphasizes, how regulation and information arecritical for investors.