Türkiye'nin Rusya Federasyonu'na yaptığı doğrudan yabancı yatırımlarına ilişkin genel bir araştırma ve Türk bankacılık sektörü yatırımlarının karşılaştırmalı performans analizi
General research relating to Turkish FDI in Russian Federation and comparative performance analysis of Turkish banking sector?s investments
- Tez No: 211883
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN AKKUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Dünyada son yıllarda daha da hızlanan küreselleşme ve bütünleşme süreçlerinin doğal bir sonucu olarak, ülkeler arasındaki sınırlar giderek silikleşmekte, ortadan kalkmaktadır. Bu eğilimin bir sonucu da önemli hacimlere ulaşmış doğrudan yabancı yatırımların (DYY) ülkelerin ekonomilerinde önemli yer tutmalarıdır. Bu açıdan, dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya Federasyonu'nun durumu dikkat çekicidir. Türkiye'nin 1990'ların başından itibaren Rusya Federasyonu ile ilişkilerinin bir boyutunu oluşturan DYY akımı çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Türkiye'den Rusya Federasyonu'na giden doğrudan sermaye yatırımları incelenirken, konuya geniş bir şekilde yaklaşılmış, bunların gittikleri ülkedeki yatırım ortamı, DYY'nin nedenleri ve sektör dağılımları vs. tespit edilmiştir.Çalışmanın analiz kısmında ise, rasyo analizi yöntemi kullanılarak Rusya Federasyonu'ndaki Türk bankalarının karşılaştırmalı performans değerlendirmesi yapılmıştır. Analizin bulguları Rusya Federasyonu'ndaki Türk bankalarının, esas olarak, başarılı olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As a natural consequence of rapid globalization and integration processes arising in the world, in the last years, the borders among countries has begun to disappear and become obscure. In the result of this tendency, foreign direct investments (FDI), having been caught significant sizes, have already acquired an important place in the economies of the countries. In this context, the case of Russian Federation, the biggest country of the world, draws our attention. The main theme of this thesis is FDI flows between Turkey and Russian Federation, which has formed a certain dimension of overall relations of these countries since the beginning of the 1990?s. There has been used an expanded approach for investigating direct capital investments from Turkey to Russian Federation, beside this, the investment environment of the country, reasons and sector distributions of FDI and etc. has been studied.In the analysis section of the thesis, evaluation of comparative performance of the Turkish banks in Russian Federation has been made by using the method of ratio analysis. The findings of the analysis have indicated that the performance of Turkish banks in Russian Federation is successful, in general.