Tahran menkul kıymetler borsası ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın karşılaştırılması
The comparaness of Tehran security exchanges ande İstanbul security exchanges
  1. Tez No: 211884
  2. Yazar: ALI SATTARY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Dört bölümden meydana gelen bu tezin birinci bölümünde konunun teorik altyapısı vetarihsel gelişimi incelenmiştir. Konuya önce dünya ölçeğinden bakılmış, özellikle sermayepiyasalarının oluşması ve gelişmesindeki aşamalar açıklanmıştır. Sermaye piyasalarının batıdaoluşmasından sonra İran Sermaye Piyasası ve Türkiye Sermaye Piyasasının tarihiperspektiflerinden başlanarak günümüze kadar olan gelişmeler dönemsel olarak incelenmiştir.Tezin ikinci bölümü ağırlıklı olarak Tahran ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsalarınınincelenmesine ayrılmıştır. İkinci bölüm teknik ağırlıklı olarak hazırlanmıştır. Bu bölümdeteorik açıklamalar yanında, geniş ölçüde uygulamalara yer verilmiş, konular şemalar veşekillerle desteklenerek izah edilmiştir. Özellikle borsaların işleyişleri ve sistemleri detaylıolarak açıklanmış, her iki borsanın son on yıllık verileri detaylı olarak tablolar ve grafiklerleaçıklanmıştır.Her iki borsanın karşılaştırılmasından elde edilen veriler üçüncü bölümde analizedilmiştir. Bu analizler makro düzeyde yapılmış ve TMKB ile İMKB karşılaştırmalı olarakanaliz edilmiştir.Tezin dördüncü bölümünde TMKB-İMKB karşılaştırma sonuçlarının yorumlanması,olumlu ve olumsuz yönlerin saptanması, bu saptamaların ışığında çeşitli öneriler vevarsayımlara dayalı olarak kurgulanan TMKB-İMKB işbirliği senaryoları irdelenmiştir.Sonuç itibariyle sermaye piyasaları-finansman ve borsa uygulamaları alanında İran-Türkiye karşılaştırması olarak da ele alınan bu tezde, ağırlıklı olarak TMKB ve İMKB çeşitliyönleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Four chapters take place in this thesis. Theoretical infrastructure and historicalbackground of the subject in this study are described in details in first chapter. First of all, thetopic is realized by scale of the world, especially existing capital markets and their devolopedranks are clarified. After existing capital markets in the west, capital markets of Iran andTurky, their historical perspectives and also development periods from past till now areexplained accurately.The second part of the thesis are seperated weightedly for Tehran and Istanbulsecurities Exchanges. In chapter 2 some applications as well as theoretical explanations andalso illustrating the subject by helping the figures and diagrams are taken into consideration.Particularely stock exchannge procedures and systems are explained in details. The two stockexchanges are illustrated with tables and diagrams in details for the last 10 yers. The obtaineddata from the compareness of the two stock exchanges are analysed in chapter 3. Theseanalyses like acquired macro level, the compareness procedure of Tehran security exchanges(TSE) and Istanbul security exchanges (ISE) are described in details.In chapter 4 of the thesis, TSE-ISE compareness results are explained, positive andnegative sides are fixed and this gives us various recommendations as a winding key in orderto scrutinizing TSE-ISE cooperation.At the last of this study, capital markets financing and stock exchange applications ofIran and Turkey and also various respects of TSE and ISE are compared and required resultsare taken into consideration.