İşçi sağlığı ve iş güvenliği düzenlemeleri ile ilgili işgörenlerin tutumlarını belirlemeye yönelik bir araştırma
A research on employees! attitude related to occupational health and safety
- Tez No: 211887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEVAT ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Çalışmamızın teori kısmında, iş sağlığı ve güvenliğinin tarihsel gelişimi, AB'ne adaylık sürecinde iş sağlığı ve güvenliği alanında yaşanan gelişmeler, işgören veişverenlerin yasal sorumlulukları, iş kazaları ve meslek hastalıkları ile işyerinde işkazaları ve meslek hastalıklarına neden olabilecek riskler ele alınmıştır.Araştırmamızda işgörenlerin, iş sağlığı ve güvenliğinin kurumsal alt yapısı vebunlardan beklenilen hizmetler, işyerinde kullanılan kişisel koruyucular, verileneğitimler, iş kazalarının nedenleri ve iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili sorumluluklarıyönünden bilgi düzeyleri ve tutumları değerlendirilmiştir. Araştırma sonucundagörüştüğümüz işgörenlerin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki bilgi düzeylerininyeterli olduğu ve bu nedenle doğru tutum ve beklentiler içerisinde oldukları tespitedilmiştir. Düşüncemize göre, bazı yanlış tutum ve beklentiler de eğitimlegiderilebilir.İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili sorunların ve risklerin asgaridüzeye indirilebilmesi için her şeyden önce işçilerin de katılımı ile bir sağlık vegüvenlik politikası oluşturulmalıdır. Bu iş sağlığı ve güvenliği politikalarınınişgörenler tarafından daha kolay benimsenmesini ve daha hızlı ve etkin bir şekildeuygulanmasını sağlayacaktır. İşgörenlerin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki bilgidüzeylerinin onların davranışlarını şekillendirdiği düşüncesinden hareketle,işgörenlerin bilgi düzeylerini arttıracak eğitimler verilmesi de oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
At the theory section of the study; the historical development of theoccupational health&safety, the developments which have been done abouthealth&safety for joining the EU, the legal responsibilities of the employers andworkers, the work accidents and occupational diseases and the risk factors which canbe reason of the accidents and occupational diseases have been studied.We searched the knowledge levels and attitude ways of employees relatedwith institutionalize structure of health&safety and services expected from them,personel protectors which are used in work place, educations about health&safety,rights and reasons of work accidents, duties of employees reletad with occupationalhealth&safety and work law. As a result of this study, it has been determined that theemployees had an enough knowledge about occupational health&safety. So they areusually in right attitudes and expectations. According to our thinking, the somewrong attitudes and expections can be corrected with training programs.In order to minimize the problems and risks related occupationalhealth&safety in the workplaces, at first a policy of occupational health&safety mustbe formed by encouraring the participation of employees. Exactly like this, a policycan be applied by the employees dynamicly. Also, the training programs is one of theimportant factors to make conscious employees of health&safety.