1989-90 yıllarında Demre Aziz Nikolaos kilisesi kuzeydoğu mekanlarında gerçekleştirilen kazılar sonucunda ele geçen seramik ve cam buluntular
  1. Tez No: 21189
  2. Yazar: AYŞEGÜL GÜNGÖREN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. S. YILDIZ ÖTÜKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET 1989-90 yıllarında Demre'deki Aziz Nikolaos Kilise si kuzeydoğu mekanlarında kazı çalışmaları gerçekleşti rilmiştir. Kazılar sonucunda toplam yedi adet tabaka ile karşılaşılmıştır. Mekanların zemini üzerinde yaralan 20 cm yüksekliğindeki anatoprak tabakası, dokunulmamış, be lirli bir döneme ait Ortaçağ tabakası olması nedeniyle büyük önem taşımaktadır. Ana toprak tabakasına ait se ramikler, camlar ve diğer küçük buluntunlar, kuzeydoğu mekanlarının yapım tarihini ve aynı dönemde günlük ma nastır yaşamında kullanılan objeleri tanıtmaktadır. Bu özellik, anatoprak tabakasında ele gecen seramik ve cam buluntuları tez konusu olarak seçmekte etkili olmuştur. Ancak gerek seramikler ve gerekse cam buluntular yoğun bir eser grubu oluşturur. Bu nedenle aynı tabakadan çı kan tüm eser grubu yerine yalnızca sırlı ve sırsız sera miklerle konu sınırlandırılmıştır. Cam eserler ise sera miklerin tarihlendiri lmesinde yardımcı olmuştur. Tez toplam dört ana bölümden oluşmaktadır. I.bölümde sırlı ve sırsız seramiklerin incelenmesinde uygulanan metotlar ve seramiklerin genel olarak tanıtımı yeralmak- tadır. II. ve III. bölümde ise sırasıyla sırlı ve sırsız seramiklerin kendi içinde değerlendirmesi bulunmak tadır. IV. bölümde bütün seramiklerin Anadolu ve Anadolu dışı parelel leriyle karşılaştırılması ve değerlendi rilmesi yapılmıştır. Değerlendirme esnasında, tabakanın diğer buluntularından camlar önemli bir veri kaynağını1 1 oluşturmuştur. Anatoprak tabakasına ait seramikler, oldukça kırık durumda ele geçmiştir. Kap cinslerini ve formları belir leyebilmek için restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Parçaların hepsinin en azından kap cinsleri belirlen miştir. Ayrıca sırlı ve sırsız seramikler birarada ele alı narak bir hamur grup laması yapılmıştır. Likya bölgesi içerisinde hiç tanımadığımız, Anadolu' da ise yetersiz bilgilere sahip olduğumuz Ortaçağ sera miklerinden belirli bir döneme ait seramikleri tanıtmak esas amacımızı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In 1989 and 1990, northeast chambers of Hagios Nikolaos Church at Myra has been excavated. After the excavation, seven deposits are determined. One of them is situated just on the floor, aproximately 20 cm above the level is called as a deposit of a stratum. This deposit which is untouched for centuries is very importand because they indicates one of the significiant period of the Medieval period. The pottery and glass fountations of this deposit shows that building date of the northeast chambers and the type of objects which are used in the monastery life. This has been an affect in determining the subject of the thesis. But pottery and glases are brought in dense of trace. That's why we have to limited the thesis with glazed and unglazed pottery. This thesis is consists of the four parts. In the first part, the glazed and unglazed pottery are introduced and the common methods which are used in the examination of this pottery are reviewed. In the second and third parts, the glazed and» the unglazed pottery.are- appraised within itself inturn. At the last part, this pottery is compared with the Anatolian pottery and the others and they are evaluated all together. Other foundation of the glasses of this deposit is very importand source for evaluating.IV This deposit consist of many sherds of pottery. We tried to restoreted all the sherds for determining the types and the forms of pottery. Then at least some types of pottery became visible. In addition to restoration, all the sherds without being separating as glased or unglazed have been classified to fabric groups. The pottery of the Medieval Period is not known in the Lykia region and for Anatolia inefficient investigation is carried on. The aim of this thesis is the presentation of the pottery of the Medieval Period which are found in the deposit of the northest chambers of the Nikolaos Church.