Televizyonda jenerik sorunları
  1. Tez No: 21188
  2. Yazar: SERAP YASA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİLAY YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET“Televizyonda Jenerik Sorunları”başlıklı bu çalışma, olayı iki boyutuyla ele almaktadır. Bunlardan ilki, çağımız dünyasında televizyon jeneriklerini, kendisini etkileyen toplumsal değerler içinde ele alarak onun gerçek anlam ve işlevini belirlemek, ikincisi ise televizyon jeneriklerini teknik özellikleri ve sanatsal nitelikleri yönünden inceleyerek araştırmanın kuramsal bulguları ile tutarlı bir jenerik sunmaktır. Ülkemizde ve özellikle televizyonda jenerik konusu önemli bir niteliğe kavuşmuştur. Jeneriklerin biçimsel incelenişine duyulan teknik ilgi ile insanımızın kültürlenmesine katkı getiren sosyal yönüyle ve yaygınlaşması sırasında ortaya çıkan sorunlarıyla jenerik konusu, bu araştırmanın yapılmasına zemin hazırlamıştır. Araştırmanın problemi“Televizyonda Jenerik Sorunları”olarak belirlenmiştir. Çalışmanın kuramsal bölümü, iyi bir televizyon jeneriğinin özelliklerini, işlevlerini, teknik ayrıntı ve işlem basamaklarını ortaya koymayı amaçlamakta, uygulama bölümü ise kuramsal ilkeler ışığında bir jenerik oluşturmayı hedeflemektedir. Araştırmanın kuramsal bölümünün oluşturulmasında ilgili literatür taranmış ve jeneriğin oluşturulmasına ilişkin bilgi sağlanmıştır. Yayınlanmakta olan yerli ve yabancı kaynaklı jenerik örnekleri incelenmiş, elde edilen bilgilerin yardımı ve uzman kanıları ile uygulama aşamasına geçilmiştir. Uygulamada güncel bir konu olan“2000 İstanbul Olimpiyat Oyunları”için 45 saniyelik bir jenerik hazırlanmıştır. Teknik olarak Cell-Animas- yon kullanılmış, bazı bölümlerde bilgisayardan yararlanılmıştır.11 Jeneriğin yapı elemanları tasarlanırken yöresel öğeler temel alınmış, olimpiyat ve spor gibi evrensel olgular işlenmiştir. İşaret ve imgelerin evrensel olması, bunların jenerik oluşum ilkelerine dayandırılması amaçlanmıştır. Grafik öğelerin evrensel dil oluşturulmasından hareketle olimpiyat heyecanı kıta renklerini taşıyan grafik dalgalar, sporcular ise“Pictogram”şeklinde uygulamaya konmuştur. Doğal hayatı sembolize eden elemanlar hem çevre sorunlarını çağrıştırmalarından hem de teknik bir takım nedenlerden uygulamada yer almışlardır. Türkiye'yi tanıtıcı elemanlar turizme katkısı düşünülerek yapı elemanı olarak seçilmişlerdir. Filme uygulanan müzik seçiminde, Türk müziği ve yabancı müziğin birlikte kullanımı ile değişik kültürlere seslenebilmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
XIX SUMMARY This study headed by“The Generic Problems on Television”examines the topic in two dimensions. The first dimension is to determine the actual meaning and the function of the television generics of the contemporary world within the context of social assets. Secontly, to submit a cosistent generic with examining theoritical consequences the tv generics in technical and artistic features. In Turkey and particularly on television, the topic of generic has assumed a significant feature. The technical interest towards the structural study of the generics and with the social aspect that contributes to the culture of human-being and with the problems resulted by the extension of the topic generic has served as the basis of the study. The problem of the study has been determined as“The Generic Problems on Television”. The theorical aspect of the study aims at the features of a good television generic, it's function, technical details and the steps of transaction where as the practical aspect has the objective of forming a generic in the light of theorical principles-. In forming the theorical aspect of the study, we have gone through the concerned literature and information on the formation of the generic has been provided. The published domestic and foreign samples of generics have been studied and by the help of this information and the view of the experts the implamentation of theIV generic has been achieved. A generic longing for 45 seconds has been developed for“2000 Istanbul Olympic Games”which is a popular subject in practise. Technically Cell-Animation has been used and in some parts computer has been put in use. During the study of the structural elements of the generic, folkloric elements have been taken into consideration and universal events like Olympics and sports have been studied. The aim is to use universal signs and images and base them on main principles of the generic. The graphical waves carrying an Olympic enthusiasm and the colors of the Continent and the sportsmen in“Pictogram”are the universal reflections of the graphic elements. The elements which symbolize the natural life are realized for some technical reasons and for environmentaly purposes. The elements which promote Turkey have been selected as structural elements because of their contribution to tourism. In the selection of the film music, co-existence of the Turkish and foreign music and appeeling to different cultures have been aimed.