Temsil sorunu ve temettü politikası arasındaki iişkiyi test etmeye yönelik olarak Türkiye üzerine bir araştırma
Agency cost theory of dividends in Turkey
  1. Tez No: 211894
  2. Yazar: EMRE AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS SEVAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Modigliani ve Miller'in (1961) temettü ilintisizliği önermesininardından, temettü politikası kararlarının açıklanmasında en fazla kabul görenyaklaşımlardan birisi, Jensen ve Meckling'in (1976) temsil sorunu teorisinden yolaçıkan ve Rozeff'in (1982), Easterbrook'un (1984) ve Jensen'in (1986)çalışmalarıyla şekillenen, temettü politikası kararlarını temsil sorununa dayanarakaçıklayan yaklaşımdır. Bu yaklaşıma göre temsil maliyetleri, temettü politikalarıkullanılarak etkin bir biçimde azaltılabilmektedir. Bu çalışmada, hisse senetleriİMKB'de işlem gören firmaların temettü dağıtım kararlarında temsil sorunundankaynaklanan maliyetlerin önemi olup olmadığı araştırılmaktadır. Dolayısıylaçalışmada, temettü politikasını temsil maliyetleri vasıtasıyla açıklayan teorikdeğişkenlerin, 1997-2002 döneminde hisse senetleri İMKB'de işlem görmüş olan108 firmanın temettü kararları üzerindeki etkileri incelenmiş ve bu amaçlageliştirilen hipotezler test edilmiştir. Testlerin sonuçları, bağımlı değişken olantemettü dağıtım oranı ile, teorik açıklayıcı değişkenler olan paydaş-yöneticilerinpaydaşlık oranı, büyüme oranı, finansal kaldıraç oranı, faaliyet kaldıracınınderecesi, firma ölçeği ve serbest nakit akışının, teorinin öngördüğü şekilde ilişkiiçerisinde olduğunu teyit etmemektedir. Dolayısıyla araştırmanın bulguları, temsilmaliyetlerinin, hisse senetleri İMKB'de işlem gören firmaların temettü dağıtımkararları üzerinde etkisi olduğunu göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
Following the dividend irrelevance proposition of Modigliani and Miller(1961), agency cost theory of dividends, based on the agency theory of Jensen andMeckling (1976), and further extended by Rozeff (1982), Easterbrook (1984), andJensen (1986), has been acknowledged as being one of the most advanced dividendrelevance theories. Agency cost theory of dividends posits that the dividendmechanism provides an effective device for managers to reduce the costs associatedwith the principal/agent relationship. In this study, statistical tests, with respect tothe power of the theoretical explanatory variables on the dividend policy areconducted for 108 ISE-listed firms. The statistics, regarding the 1997-2002 period,exhibit no significant relationship between the theoretical explanatory variables,insider ownership, growth rate, financial leverage, operational leverage, size, freecash flow, and the dependent variable, dividend payout ratio. The results are notsupportive of the agency cost theory of dividends as for the ISE-listed firms.