Müşteri ilişkileri yönetimi, veri madenciliği ve bir uygulama
CRM, datamining and an aplication
  1. Tez No: 211893
  2. Yazar: PELİN TEZCANLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHPARE TİMOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
İçinde bulunduğumuz bilgi çağında hızlanan dijitalleşme süreci veri toplama, saklama ve işleme süreçlerini belirgin bir biçimde etkilemiştir. Gelişmeye paralel olarak iş dünyasına kazandırılan yeni araçlardan biri de veri madenciliğidir.Veri madenciliği, veri tabanlarındaki değişkenler arasında saklı ilişkileri ortaya çıkaran ve bunlardan bilgi üreten çeşitli süreçler bütünü olarak tanımlanabilir.Veri madenciliğinin yaygın olarak kullanıldığı önemli alanlardan biri Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM)'dir. CRM, müşterinin tutum ve davranışlarını anlayıp yönlendirmek ve müşteri memnuniyetini arttırmak için kullanılan bir yaklaşımdır.Bu çalışmanın amacı son yıllarda oldukça yaygınlaşan ve önemi artan veri madenciliği ve CRM kavramlarını tanıtmak ve bunun yanı sıra petrol kimya sektöründe bir veri madenciliği modeli uygulamasını gerçekleştirmektir. Uygulanan modelde veri madenciliğinin tüm aşamalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Digitalization in Information Era has significant impacts on collecting, storing, and processing the data. One of the recent tools developed and deployed in business life is the data mining tools.Data mining is described as a diverse process and defined as uncovering hidden relationships and extracting information, that is actionable and previously unknown, from very large databases.One of the widely applied areas of data minig is Customer Relationship Management (CRM). Data mining builds models for patterns that accurately explains and predicts customer behavior.This thesis has the purpose of providing background information about these recently emerged concepts of data mining and CRM in addition to make an application of a data mining model in Miscellaneous Chemical Industry. Application of the model covers all the phases of the process starting from determination of business objectives up to the knowledge extraction phase.