Sanayide fon kaynak ve kullanım eğilimleri:2003-2006 dönemi üzerine bir inceleme
Fund allocation and usage tendencies in industry: A research in 2003-2006 period
  1. Tez No: 211895
  2. Yazar: GÖKHAN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS SEVAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada İMKB'de faaliyet gösteren 16 sektöre ait 209 firmanın 2003-2006 yılları arasındaki fon kaynak ve fon kullanımları analiz edilmiş, bu yapıdaki sektörel farklılık ve yıllar içerisindeki değişimler araştırılmıştır.İstatistiki çalışmada tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır.Yapılan araştırmalar sonucunda araştırma kapsamındaki firmaların fon kaynak yapısının finansman hiyerarşisi modeli (pecking order) ile uyumlu olduğu saptanmıştır.Ancak firmaların sermaye yapısı kararlarının sektörler arası farklılık gösterdiğine dair kuvvetli bir istatistiki bulgu bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, fund allocations and usages of 209 firms in 16 different sectors have been analysed between the years 2003-2006, aiming to determine the sectoral differencies and changes in years.One-way analysis of variance is used in statistical analysis.At the end of the study, firms fund allocations is found to be parallel by pecking order.But a strong correlation between capital structure decision and sectoral differency wasn?t found.