Öğretmenlerin işleriyle bütünleşme düzeylerinin performansları ve iş yerlerinden ayrılma niyetleriyle ilişkisi
The relationships between teachers' job engagement, performance and intention to quit
- Tez No: 211897
- Danışmanlar: PROF. ERDAL TEKARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yazında yeni bir kavram olarak ortaya çıkan işle bütünleşme (job engagement) özellikle yabancı yazında araştırmacıların ilgisine konu olmakta, üzerinde çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bireyin işle bütünleşmesinin bireysel ve örgütsel faydaları, ortaya çıkan büyük ilginin şüphesiz nedenlerinden biridir. Bu tezin temel amacı, işle bütünleşme düzeyinin örgütün verimliliği için hayati önem taşıyan bireyin performansıyla ve iş yerinden ayrılma niyetiyle ilişkisini ortaya çıkarmaktır. Araştırmamız yukarıda belirtilen amaç doğrultusunda, öğretmenler üzerinde yürütülen araştırma ile işle bütünleşme düzeyi tek boyut üzerinden, performans tek boyut üzerinden ve iş yerinden ayrılma niyeti yine tek boyut üzerinden ölçülerek araştırmamıza konu olmuştur. Ortaya çıkan sonuçlar, işle bütünleşme düzeyi ile performans arasında olumlu yönde ilişki bulunduğunu doğrulamaktadır. Bununla birlikte, araştırmamız iş yerinden ayrılma niyeti ile işle bütünleşme düzeyi arasında ters yönde ilişki bulunduğunu doğrulamaktadır. Ayrıca ortaya çıkan korelasyon katsayılarının düşüklüğü performans ve iş yerinden ayrılma niyetiyle ilgili olarak diğer bireysel faktörlerin olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Job engagement, as a positive psychology term and one of the emerging concepts in organizational behavior literature, has been subjects for several studies especially abroad. The reason of the increased interest on studying job engagement is that organization and the person highly benefits from it and job engagement causes desired outcomes both for the individual and the organization. The aim of the study is to examine the relationships between the concepts. Those are; personal job engagement, individual performance and intention to leave. In the study, job engagement, individual performance and intention to leave of the teachers is measured with one factor. The results of the study show that there is a positive relationship between personal job engagement and individual performance, a negative relationship between personal job engagement and intention to leave and a negative relationship between individual performance and intention to leave. Low correlational coefficients results reveal that other individual and organizational factors have effects on the individual performance and intention to leave.