Likert'in sistem 4 yaklaşımına göre özel dershanelerdeki yöneticilerin liderlik özelliklerinin örgüt kültürü ile karşılaştırılması.
The comparison of leadership aspects of managers with organizational culture in private schools according to Likert's system 4 approach.
- Tez No: 211898
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL TEKARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu arastırmada, Likert'in Sistem 4 yaklasımına göre yöneticilerin liderlik özelliklerinin örgüt kültürü ile karsılastırılması konusu üzerinde çalısılmıs olup, stanbul içerisindeki özel dershanelerde görev yapan, ögretmen, yönetici, zümre baskanı, rehberlik uzmanı, memur (halkla iliskiler), hizmetli ve diger (güvenlik elemanı, kütüphaneci, ? vb.) çalısanlara yönelik ölçekler uygulanmıstır. Uygulamaların sonucunda ise dershanelerde görev yapan personelin örgüt kültürü tipi ile liderlik tarzı arasındaki iliski, departmanlar da karsılastırılarak belirlenmeye çalısılmıstır. Arastırmanın amacı, önemi ve kapsamının açıklanmasının ardından ikinci bölümde liderlik, üçüncü bölümde örgüt kültürü, dördüncü bölümde ise her iki kavramın birbiriyle olan iliskilerine yönelik teorik bilgilere yer verilmistir. Besinci bölüm, bulgular ve yorumları da içeren arastırmanın yöntemi hakkında bilgi vermekte, sonuç ve öneriler ile arastırma sona ermektedir. Yapılan arastırmanın sonucu; otokratik, yardımsever, katılımcı ve demokratik olmak üzere dört yönetim tarzının; rol, güç, destek ve basarı biçiminde sınıflandırılan dört örgüt kültürü tipi ile iliskisinin önemine dikkat çekici niteliktedir. Örnegin; rol kültürü, yardımsever ve otokratik yönetim tarzı ile olumlu, demokratik yönetim tarzı ile olumsuz bir iliski içerisindedir, bu da beklentilerimize uygundur. Ayrıca, otokratik yönetici tarzı, rol ve güç kültürü ile pozitif, destek ve basarı kültürü ile negatif iliski göstermektedir. Yani otokratik yönetim tarzı ile güç kültürü arasında anlamlı bir iliski görülmektedir. Departmanların örgüt kültürü ve yönetim biçimine yönelik algılama ve degerlemeleri karsılastırıldıgında; rol, destek ve güç kültürü açısından departmanlar arasında anlamlı bir farklılıktan söz etmek mümkündür. Departmanların, demokratik yönetim biçimi hariç diger otokratik, yardımsever ve katılımcı yönetim biçimlerini algılamaları birbirine paraleldir denebilir.
Özet (Çeviri)
In this survey, according to Likert?s System 4 Approach, the comparison of leadership aspects of managers and organizational culture has been worked out and the measures for teacher, manager, branch chairman, guide, stuff (public relations), worker and others (security, librarions etc) has been applied. At the end of applications the relation between the organizational culture types of personnels working in the private school and the leadership styles, with a comparison among departmants, has been determined. After explaining the reason, importance and scope of investigation, in the second part leadership, in the third part organization culture, in the fourth part the theoric information for both concepts in relation with each other has been given. In the fifth part, the method of investigation including invention and comments has been explained and investigation ends with result and suppestions. The result shows us four managerial style as autocratic, benevolent, participator and democratic and four organizational types as role, power, support and success are important. For example, role culture is in harmony with benevolent and autocratic managerial style but in conflict with democratic managerial style, which is in our expactations. Moreover, autocratic managerial style has a positive relation with role and power culture and has a negative relation with support and success culture. That is to say, there is a powerfull and positive relation between autocratic managerial style and power culture. The perception and criticization for the organization culture and managerial forms of depertmants are compared; there is a big difference among departmants in respect of role, support and power culture. The perception of autocratic, benevolent, participator managerial styles are parellel, but democratic one is different.