Ticaret meslek liselerinde muhasebe eğitimi, muhasebe eğitiminden beklentiler ve karşılaşılan sorunlar
The accountancy education, the expectation and the problems from accountancy education in the commerce profession high schools
- Tez No: 211902
- Danışmanlar: PROF.DR. ERSİN GÜREDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalısmada, ticaret meslek liselerinde verilen muhasebe egitimindeki mevcut durum incelenmis, muhasebe egitiminden beklentiler ve karsılasılan sorunlar ele alınarak sorunlara iliskin çözüm önerileri getirilmeye çalısılmıstır. Muhasebe egitiminden beklentileri ve karsılasılan sorunları belirlemek üzere, ticaret meslek liselerinde isletmelerde beceri egitimi gören muhasebe bölümü lise 3. sınıf ögrencileri ile muhasebe derslerine giren meslek dersi ögretmenlerine yönelik anketler hazırlanmıstır. Arastırmanın evrenini, 2006?2007 ögretim yılında stanbul'da bulunan ticaret meslek liselerindeki isletmelerde beceri egitimi gören muhasebe bölümü lise 3. sınıf ögrencileri ile muhasebe derslerine giren meslek dersi ögretmenleri olusturmaktadır. Hazırlanan anketler, 7 okuldan rasgele seçilen 411 ögrenciye ve 18 okuldan rasgele seçilen 147 meslek dersi ögretmenine uygulamıstır. Anketler aracılıgıyla elde edilen veriler, SPSS programında islenerek, yanıtlara iliskin frekans ve yüzde tabloları olusturulmustur. Elde edilen bulgulara dayalı olarak öneriler getirilmeye çalısılmıstır. Arastırmanın sonucunda elde edilen bulgular, ticaret meslek liselerindeki muhasebe egitimi ile ilgili olarak, halen birçok konuda sorunlar yasandıgını ortaya koymustur.
Özet (Çeviri)
At this study we observed the present sitvation at accountany education in The Commerce Profession High Schools. We took the problem and the demand of the accountany education and tried to solve the problem. To solve the problem and to respond the demand of the accountany education, we prepared an inquiry for the students at 11th class in The Commerce Profession High Schools and the teachers who teach accountany at these schools. At this study we observed the students at 11th class in The Commerce Profession High Schools and the teachers who teach accountany at these schools in stanbul between 2006-2007 education years. Prepared inquiry was applied at 411 students at 7 random selective schools and 147 profession teachers at 18 random selective school. Then the information from the inquiry was processed at SPSS program and with the answer the percent and the frequency graphics were prepared and with the information from the inquiry we tried to find a solution. At the and of the observation, the information which we got from the observation, is clear that there are lots of problem about the accountany education at The Commerce Profession High Schools.