Veri madenciliği ve müşteri ilişkileri yönetiminde (CRM) bir uygulama
Application of data mining on customer relaionship management (CRM)
- Tez No: 211915
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHPARE TİMOR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Son yıllarda oldukça yaygınlaşan ve önemi artan Veri Madenciliği, verinin içinde bulunan gizli ve değerli bilginin keşfedilmesini sağlayan bir tekniktir. Bu tez çalışmasında öncelikle Veri Madenciliği Tekniklerinden Birliktelik Kuralları ile müşterilerin alışveriş davranışları belirlenmiş ve Karar Ağaçları ile alışveriş alışkanlıklarını en çok etkileyen değişkenler analiz edilmiştir. Daha sonra Kümeleme tekniklerinden K-Ortalamalar ve Kohonen Ağları ile müşteriler demografik özellikleri dikkate alınarak bölümlendirilmiş ve uygulamanın sonuçları bu çerçevede sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Data Mining is a technique, which enables discovering secret and valuable information in the data and in the last few years, it becomes widespread and recently, it has become more common and important. In this dissertation, first of all the customers? shopping behavior is determined by using Association Rules, one of the techniques of Data Mining, and then the variables mostly effecting the shopping behaviors are analyzed by Decision Trees. As a complementary process, the customers are segmented based on their demographic characteristics, by means of K-Means and Kohonen Maps, which are remarkable techniques of Clustering. Finally, the application results are presented within this frame .