Müşteri ilişkileri yönetiminde veri madenciliği ve bir uygulama
Data mining in customer relationships management and an application
  1. Tez No: 211900
  2. Yazar: ÖZGE SEVDA BİRİNKULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ERDAL BALABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, Müşteri İlişkileri Yönetimi'nin (MİY) işleyişsürecinde Veri Madenciliği'nin (VM) yerini ve önemini incelemek ve ortayakoymaktır. Bu çalışma MİY ve VM ile ilgili tüm kavramlara ilişkisel bir bakış açısısunmaktatır.Bu çalışmada MİY'in tarihsel gelişimi, bileşenleri ve işleyişine değinilirken MİYkapsamındaki kampanya yönetimi ve sadakat programları da ele alınmıştır. VM ileilgili tüm kavramsal konular kapsamlı olarak incelenmiş ve verinin toplanmasından,depolanma ve işlenmesine kadar bütün evrelerine değinilmiştir.Tezimizin uygulama kısmında ise Türkiye'nin önde gelen gruplarından birine dahilolan ve grup işletmeleri arasında MİY uygulamalarını yürüten bir işletmenin MİYsüreçleri ve VM kullanım yöntemleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to study and bring up the place and importance ofData Mining (DM) in the process of Customer Relationship Management (CRM).This study provides a point of view about all the concepts related to CRM and DM.In this thesis; the historical evolution and growth, components and implementationof CRM were mentioned at first. Campaign management and loyalty programs wereconsidered in comprise with CRM, as well.All the conceptual subjects about DM were studied in a comprehensive scope andall the phases, starting from the collection of data, storage and processing, wereconsidered.In the practice part of the thesis, the implementation of CRM process and DMapplications of a company, which is included in one of the leading groups in Turkeyand performs CRM projects within the group companies, were examined.