Alman oryantalistlerin Hz. Muhammed sünnet ve hadis hakkındaki çalışmaları (1900-1950
Studies of German orientalist about Prophet Muhammed sunnah and his deeds (1900-1950)
- Tez No: 211917
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HABİL NAZLIGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalısmamız iki bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde Almanya'da oryantalistik çalısmaların baslangıcı ve oryantalistik faaliyetler içerisinde degerlendirilen slam arastırmalarının Julius Wellhausen, Ignaz Goldziher, Theodor Nöldeke, Carl Brockelmann gibi bazı oryantalistler tarafından yürütüldügünü ortaya koyduk. Ayrıca Alman oryantalistlerin Hz. Muhammed, Sünnet ve Hadis hakkında yazdıgı kitap ve makalelerin bir listesini verdik. Daha sonra bazı Alman oryantalistlerin görüslerini inceledik. Bunu yaparken Ignaz Goldziher, Joseph Schacht, Johann Fück sıralamasını takip ettik. kinci bölümde Fück'ün, Hz. Muhammed'in hayatı, onun orijinal bir peygamber oldugu hakkındaki degerlendirmeleri, hadis ve sünnet hakkındaki görüslerini ele aldık. Netice itibariyle bu çalısmamızda Almanya'daki slam arastırmalarının büyük bir gelisme gösterdigini ve diger ülkedeki çalısmalardan geri olmadıgını gördük. Ayrıca Goldziher ve Schacht gibi oryantalistlerin hadislerin sıhhatini reddederken Fück'ün buna karsı çıktıgını müsahe ettik.
Özet (Çeviri)
This thesis which is submitted for an MA degree is entitled ?Studies of the German Orientalists on Prophet Muhammed Sunnah and Hadith 1900?1950? and consists of two main chapters. In the first chapter we demonstrated that studies which are accepted as being the beginning of the oriental studies and regarded within the oriental activities were carried owt by Julius Wellhausen, Ignaz Goldziher, Theodor Nöldeke, Carl Brockelmann and similar scholars. In this chapter we also gave a list of boks and articles written by German orientalists. In the last section of this chapter, we examined and evaluated the views of certain German orientalists. In doing this we tollowed the order of Ignaz Goldziher, Joseph Schacht, Johann Fück. In the second chapter we studied the views of Fück regarding the life of the Prophet Muhammed, the nature of his prophethood, hadith and Sunnah. As a result, in this present work we showed that there is a significant progress in Islamic Studies in Germany and this is not less than the progress in other countries. We also observed that while certain orientalists such as Goldziher and Schact reject the soundness of the prophetical ahadith, Fück does not accept such a view.