Kur'an-ı Kerim'e göre Hz. Muhammed'e itaat
The obedience to Prophet Muhammad according to Quran
- Tez No: 211919
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN PAZARBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Allah'ın Hz. Muhammed'le, onun da inananlarla ilişkisinin boyutlarına ilişkin bilgi veren Kur'an'ın Hz. Muhammed'e itaat meselesine bakış açısını tespit, tezimizin konusunu oluşturmuştur. Hz. Muhammed'e itaat etmenin veya etmemenin sonuçları ve bu sonuçların da ne şekilde olacağı araştırmamızda yer almıştır. İtaatin, dolayısıyla peygambere bağlılığın, temel bir kulluk tavrı olduğu ve kişi hürriyetini kısıtlamadığı, tam aksine hayatı sünnete göre tanzim ettiği ve başıboşluktan kurtardığı ulaştığımız neticedir. İtaatte itidal vardır. Sünnete sarılarak yaşanacak bir İslâm, mutedil ve dengeli bir müslümanlık demektir. İtaat edenler gerektiğinde azimeti, gerektiğinde ruhsatı tercih etmişlerdir. İtaat, körü körüne uymak ve bağlanmak değil, bilinçli bir şekilde Hz. Peygamber'e uymak, onu örnek almaktır. Bunun sonucunda Resulullah'a tâbi olan ve onu örnek alan ferdin, gerçek dine yönelmesi, kötülüklerden temizlenmesi, dengeli bir şahsiyete ulaşması tabiidir. Sahabelerin itaati, bir anlamda sünnete bağlananların ana özelliklerini vermektedir. ?And olsun ki Resulullah'ta sizin için, Allah'a ve âhiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah'ı çok zikredenler için güzel bir örnek vardır? âyetinde işâret edildiğine göre Hz. Peygamber'i örnek alma konusunda bir sınırlama bulunmamaktadır. Ancak onun kimlere örnek olduğu belirtilmiş, ?sizin için? denilerek bütün müslümanlar kastedilmiştir. Sünnete uygun davranışlar da kişiyi iyiliğe yöneltir, güzel duygular kazandırır. Çünkü gerek ilke gerekse uygulama olarak sünnet, her dönemdeki bireyler /toplumlar için ortak değerler kaynağıdır. Peygambere itaat, hem müslüman kimliğinin sürekliliğinin korunması, hem de dinin peygamber uygulamalarıyla yaşanması demektir. Bu araştırmanın neticesinde, araştırma konusuna ait örneklerin sunulduğu ayet/ayet grupları, Kuran'ın bizzat kendisi ve Hz. Peygamber'in uygulamaları ışığında bütün ayrıntılarıyla tespit edilmeden, peygambere itaatin İslâm toplumu için taşıdığı önemi yeterince kavramanın ve yorumlamanın mümkün olamayacağı kanaatine ulaşmış bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
Determining the point of view of Quran - giving us knowledge about the dimensions of the relationship between Allah and Muhammad, Muhammad and human being - to the issue of the obedience to Prophet Muhammad includes the subject of our thesis. The results of obedience or disobedience to Muhammad and how these results occur take part in our research. It is the reached result that the obedience, that is directly dependence to the prophet, is a basic slaver attitude and does not limit personal freedom, oppositely, it sets life according to sunnah and saves it from undisciplined way. The obedience includes moderation. An islamic life surrounded by sunnah means a mild and balanced Islam. The ones who obey the Prophet are the ones that choose the whole rules or concessions when they are necessary. The obedience is not blindly obeying or being fastened. It is consciously taking Muhammad as a model and obeying him. As a result of this, It is natural tending to the real religion, being purified from badnesses, reaching to a balanced personality, for the invidiual who is obedient to the Messenger of Allah and taking him as a model. In a way, Prophet?s companions? obedience shows us the main features of the ones who are obedient to sunnah. There is no limitation in taking Prophet Muhammad as a model in the light of the verse; ?You have an excellent model in the Messenger of Allah, for you who put their hope in Allah and the Last Day and remember much Allah.? But it is clear that for what kind of people he is a model, and ?for you? refers all the Muslims. The behaviours suitable for sunnah direct the individuals towards goodness and cause to get nice feelings. Because sunnah, theoretically and practically, is a comman values source for individuals / societies in all ages. Obedience to the Prophet means being saved of the continuity of the Muslim identity and also being lived of the religion by the Prophet?s applications. As a result of this research, we have the opinion that it is impossible for the Islam world sufficiently perceiving and commenting on the importance of the obedience to Prophet, unless it is determined in the light of Prophet Muhammad?s applications, Quran as a whole and verse / the group of verses in which the examples concerning research subject are presented.