1895-1898 yılları arasında yayınlanan meşveret gazetesinin transkribt ve değerlendirmesi
Evaluation and the transcribtion of the gazette 'mechveret', which published in the years between 1895 and 1898
- Tez No: 211934
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TAHA NİYAZİ KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 743
Özet
1895-1898 Yıllarında Yayınlanan Meşveret Gazetesi adlı tezimize toplu bir bakış yaptığımızda araştırmanın genel olarak üç kısımdan oluştuğunu görmekteyiz. Birinci kısımda Türkiye'de basın yayın tarihi ile ilgili konulara yer verilmiştir. İkinci kısımda Meşveret Gazetesi'nin transkripsiyonuna yer verilmiştir. Üçüncü kısımda ise gazetede geçen konu başlıklarının kısa özetine ve sonuç kısmına yer verilmiştir. 1895-1898 Yılları arasında düzensiz olarak yayınlanan gazetenin otuz sayı olarak çıktığını görmekteyiz. Meşveret Gazetesi Türkçe ve Fransızca olarak yayınlanmıştır. Gazetenin Fransızca eki 1908 yılına kadar yayınına devam etmiştir. Bizi ilgilendiren taraf Türkçe kısmıdır. Türkçe kısmının nüshaları başta Millî Kütüphane olmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi Kütüphanesi'nde de bulunmaktadır. Gazete nüshalalarının teminini biz de Türkiye Büyük Millet Meclisi Kütüphanesi'nden yaptık. Araştırmanın bölümlerine baktığımızda Türkiye'ye matbaanın girişi, Türk basın yayın hayatında ilkler, ilk Türkçe gazete Takvîm-i Vekayi gibi başlıkları görmekteyiz. Türk gazetecilik hayatında asıl belirliyici noktanın 1831 tarihinde Takvîm-i Vekayi Gazetesi'nin yayınıdır. Çünkü bu tarihten sonra Türkiye'de Türkçe gazeteler yayınlanmaya başlanmıştır. Takvîm-i Vekayi'nin yayınlanmasından sonra ortaya çıkan Türkçe Gazeteler (Ceride-i Havadis, Tercümân-ı Ahvâl, Tasvîr-i Efkâr gibi) 1864 tarihli Matbuat Nizamnamesi'nin kabülüne kadar yayınlarına devam etmiştir. 1864 Yılından sonra yayınlanan gazeteler yıl yıl ele alınmıştır. Araştırmanın ikinci kısmında Meşrutiyet dönemi dolayısıyla Sultan ikinci Abdülhamid Dönemi basın yayın hareketleri üzerinde durulmuştur. II. Abdülhamid döneminde basın yayın hayatında kısıtlamaların başladığı görülürken; özellikle 1897 yılından sonra da Sultan II. Abdülhamid'e karşı muhalefetin arttığı görülmektedir. Bunun dışında Sultan II. Abdülhamid dönemi gazeteleri kısa kısa ele alınmış ve bu dönemde muhaliflerin dışarıda yayınladığı bir gazete olan Meşveret gazetesi üzerinde durulmuştur. Ahmet Rıza'nın İttihat ve Terakki üzerindeki rolünün yanı sıra bu role Meşveret'in etkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise Meşveret Gazetesi'nin transkiripsiyonu yer alırken son kısımda ise gazetede yayınlanan konuların kısa kısa özetlerine ve sonuç kısmına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As an overview, survey upon the Gazette ?Mechveret? - published in the years between 1895 and 1898- consisted of three main parts. In the first part, subjects regarding the history of press in Turkey are analyzed. The second part embraces the transcription of the Gazette ?Mechveret?. And the third part consists of a précis of the headlines in the newspaper and a conclusion. The Gazette unevenly published in the years between 1895 and 1898 was printed as in 30 volumes. And it was published both in Turkish and in French. The French version of the newspaper continued up to 1908. The Turkish version of the Gazette, however, is of the essence in our survey. The issues are obtained primarily from both the National Library and the Library of the Turkish Grand National Parliament. The survey consist of the titles: The introduction of the printing machine in Turkey and the first events in the history of Turkish Press, the press of the Tanzimat (Reform) Era and the first Turkish newspaper Takvim-i Vekayi (The Agenda of Events). It is clearly understood that the milepost in the history of Turkish Press is the publication of Takvim-i Vekayi in 1831. The publication of Takvim-i Vekayi is crucial indeed, because following the newspaper other Turkish newspapers were also published in Turkey. And another significant point is the Act of Press (Matbuat Nizamnamesi) dated 1864. The second part of the survey consists of the historical events in the history of Turkish Press in Meşrutiyet (Constitutional Monarchy) and Sultan Abdulhamid II era. It can be seen that restrictions upon press started in the Sultan Abdulhamid II era. In addition, the newspapers of the Sultan Abdulhamid II era and the newspaper Mechveret published by the Opposition abroad are briefly analyzed. The function of Ahmet Rıza in İttihak ve Terakki (Order and Progress) and the effect of Mechveret are researched in the survey. The third part of the survey consists of the transcription of Meşveret and a précis of the headlines in the newspaper.