Avrupa Birliğinde serbest dolaşım açısından Türk uyruklu işçilerin ve onların aile bireylerinin hakları
Rights of Turkish workers and members of their family in the view of free movement of workers in European Union
- Tez No: 211935
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ANDAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Malların, hizmetlerin, sermayenin ve kisilerin serbest dolasımı Avrupa Birligi'nin ana amaçlarındandır. ?Emek? üretim faktörlerinden biri olup, rekabetin artması, tüketicilere mal ve hizmetlerin daha kaliteli ve güvenli bir sekilde arzında önemli bir faktördür. sçilerin ve onların aile bireylerinin belirli kosulların yerine getirilmesi sartıyla serbest dolasım hakkına sahip olması, onların ve gittikleri üye devletlerin refahında artısa neden olabilmektedir. 1960'lı yıllarda baslayan Türkiye-Avrupa Birligi iliskileri, Türk uyruklu isçilerinin serbest dolasımını öngörmekle beraber, çesitli nedenlerle bu öngörü gerçeklesmemistir. Tam üyelik müzakerelerinin gündemde oldugu bugünlerde, Türk uyruklu isçilerin sahip olabilecegi hakların neler oldugunun ortaya konulması ile ilgili çevrelerin bilinçli karar vermesinde katkıda bulunulacagı umulan çalısmanın, tam üyelik sürecinde yapılması gerekenleri ortaya koymaya çalısacak olması açısından da katkıda bulunacagı düsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Free movement of goods, services, capital and persons are the main aims of the European Union. ?Worker? is one of production means, and it is an important mean for competitiveness and supply of good quality of products/services safely. If workers and their family members have right of free movement under some conditions, it may help them and member countries to improve prosperity. Although the relations between Turkey and European Union starting 1960s suggest free movement of Turkish workers, this is not materialized for some reasons. Given that negotiations for full accession of Turkey are in progress, this study aims to contribute exposure of rights of Turkish workers and relative decisions. This study also aims to explore necessary amendments during negotiations for full accession of Turkey.