İşletme yönetiminde muhasebe bilgi sisteminin yeri ve önemi: Kcetaş örneği
Status and importance of accounting indormation system in organization management: Kcetaş example
  1. Tez No: 211936
  2. Yazar: NURHAYAT CANBOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞABAN UZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
sletmeler, belirli amaçlar dogrultusunda kurulmus, ekonomik ugrasılar sonucunda mal/hizmet üreterek fayda saglayan iktisadi birimlerdir. sletmeler; varlıklarını istikrarlı bir sekilde sürdürebilmek, amaçlarına ulasabilmek ve sürekli gelisim gösterebilmek adına iyi yönetilmelidir. yi bir yönetim de ancak isabetli kararlar alınarak saglanabilmektedir. Günümüzde bilginin gücü kesfedilmis ve degeri anlasılmıstır. Toplum ve ekonomi artık bilgi temellidir. Bu gelismelerin ısıgı altında dogru kararlar alabilmenin ön sartı yeterli bilgidir. Dolayısıyla isletmelerin kendi iç dinamikleri göze alınarak iyi tasarlanmıs ve dogru, ilgili, zamanlı bilgiyi sunabilen bilgi sistemlerine ihtiyacı vardır. sletmeler bilgi sistemleri sayesinde geçmisi daha iyi analiz etmekte böylece mukayese imkanı bularak gelecegi de iyi tahmin etmekte ve sekillendirmektedir. Buradan hareketle; isletmelerin, ancak bilgi sistemlerine ve bilgi sistemlerini kullanarak karar alan entelektüel sermayelerine dayanarak rekabet üstü avantaj elde ettigini söylemek mümkündür. sletmeler bünyelerinde pek çok bilgi sistemi barındırmakla birlikte, bunların içinde digerlerinden daha köklü ve dolayısıyla daha önemli olanı muhasebe bilgi sistemidir. Muhasebe bilgi sistemi, gerek isletme içi gerekse isletme dısı kullanıcılara önemli bilgiler sunmaktadır ve muhasebe bilgi sisteminden elde edilen bilgiler niteligi itibariyle önemli yönetsel kararların alınmasında kullanılmaktadır. Bu nedenle muhasebe bilgi sistemi tarafından üretilen bilgiler; dogru, güvenilir, zamanlı ve riski azaltıcı nitelikte olmalıdır. Bu bilgilerin riski azaltabilmesi ve verimli olması açısından etkin bir iç kontrol sisteminin kurulması gereklidir. Amacı; muhasebe bilgi sisteminin isletme yönetimindeki önemini ve kullanım alanlarını ortaya koymak olan bu tez çalısması için uygulama yeri olarak enerji sektöründe faaliyet gösteren bir isletme olan Kayseri ve Civarı Elektrik T.A.S seçilmistir. Çünkü enerji sektörü gibi yüksek stratejik öneme sahip ve karmasık bir alanda faaliyet gösteren bir firma için muhasebe bilgi sistemi, diger sektörlerde faaliyet gösteren isletmelere oranla çok daha önemlidir.
Özet (Çeviri)
Organizations are economical units which are established through certain aims and get advantage by producing property/service results of the economical endeavors. In the name of to maintain wealth as stable, to reach aims and to get a continuous improvement, organizations should be managed well. A well administration is just obtained by taking appropriate decisions. Nowadays, the power of information has been discovered and the importance of information has been realized. Now, the society and the economy are based on the information. Under these circumstances, pre ? condition of right decision making is enough information. So, the organizations need to an information system which has been well ? designed according to self ? internal dynamics of the organization and which can offer true, relevant and well ? timed information. Organizations analyze the past better by means of the information systems, so they can find a possibility of comparison, and estimate and shape the future better. From this point of view, it is possible to say that organizations get over rival advantages just based on the information systems and intellectual capital which decides by using the information systems. As mention above, organizations have contained a lot of information systems in their structure. But, one of these is more fundamental and more important than others. This system is accounting information system. The accounting information system offers important information both inner ? organization users and outer ? organization users, and the information obtained by the accounting information system has been used for taking important administrative decisions. For this reason, the information produced by the accounting information system should be true, reliable, well ? timed and it should decrease the risk. An effective inner control system should be established to decrease the risk and to be efficient. As an application sector, Kayseri and Vicinity Electricity Turkish Inconporated Company (KCETAS) which is an organization taking activity in energy sector has been chosen in this thesis that aim is to put forward the importance and usage of the accounting information system in the organization management. Because the accounting information system is more important such an organization which is taking activity in energy sector which is complex and has a high strategically importance, than the organizations which is taking activity in the other sectors.