Kayseri mihrabları (Kayseri merkez ve ilçelerinde bulunan cami ve mescidlerdeki mihrablar)
The mihraps which are faund in the mosque and the masjids in Kayseri city center and districts
- Tez No: 211937
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA DENKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
Bu çalısmada Kayseri merkez, ilçe, kasaba ve köylerinde bulunan cami ve mescitlerde yer alan XIII. yüzyıldan XX. yüzyıla kadar genis bir zaman diliminde yapılmıs 70 adet mihrap incelenmistir. Bu mihrapların 6 adeti mescitlerde geri kalan 64 adeti camilerde bulunmaktadır. Ele aldıgımız bu mihrapların 1'i çini, 3'ü ahsap kaplama, 6'sı alçı ve diger 60'ı tas malzemeden yapılmıstır. Çalısma dört bölümden olusmaktadır. Birinci bölüm olan giris bölümünde konunun niteligi, kapsamı ve ilgili yayınlara kısaca deginilmistir. ,kinci bölümde katolog yer almaktadır. Kayseri merkez, ilçe, kasaba ve köylerinde tespit edilen mihraplar katolog bölümünde detaylı bir sekilde tanıtılmıstır. Mihrapların tamamı çizim ve fotograflarla desteklenmistir. Üçüncü bölüm degerlendirmedir. Degerlendirme bölümünde bu mihrapların yapıdaki yeri, konumu, malzemesi ve süslemelerinin teknik açıdan degerlendirmesi yapılmıstır. Kayseri mihrapları ile Anadolu'nun diger sehirlerinde bulunan mihraplar karsılastırılmıstır. Dördüncü bölüm sonuç bölümüdür. Bu bölümde ana hatları ile Kayseri mihraplarının Türk-,slam sanatı içerisindeki yeri ve önemi üzerinde durulmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, 70 mihraps, which have been determined in the mosques and the masjids to have been built from the 13th to the 20th century in the city- centre, districts, towns and villages of Kayseri, have been examined. Six of these elements are found in masjids and the rest 64 mihraps are found in mosques. One of these mihraps which have been discussed throughout this study has been made of tile, three of them are woodcovered, six of them have been made of plaster and 60 of them have been made of stone. This study consists of four chapters. In introduction, which is the first chapter of the study at the same time, the quality and scope of the subject and related issues are mentioned. The second chapter includes the catalogue. The mihraps which are found in the citycentre, districts, towns and villages of Kayseri are described in details in this section. All of the mihraps have been elaborately displayed with the drawings and the photographs. The third chapter is the evaluation. In this part, the place, position and material of the mihraps in the buildings and also the decorative details in those elements have been evaluated have been evaluated technically. The mihraps found in Kayseri and in the other cities of Anatolia have been compared. The fourth chapter is the conclusion. In this part, the mihraps found in Kayseri are discussed in terms of their position and importance in Turkish-Islamic art.