Basel II standartları ve iso sıralamasındaki kayseri firmalarının bakış açılarının değerlendirilmesi
Basel II standards and an evaluation of views of Kayseri firms which are in the row of ici
  1. Tez No: 211942
  2. Yazar: HATİCE HASSU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Finans sektörü küresellesme neticesinde günümüzde yeni düzenlemelere maruz kalmıstır. Finans sektörünün içinde yer alan bankalar için uluslar arası standartlar gelistirilmistir. Bu standartlardan en önemlisi olan ve ülkelerin hızla uygulamaya basladıgı Basel II Sermaye Yeterliligi Uzlasısı ülkemizde de 2008 yılında uygulanmaya baslayacaktır. Bu standartlar uygulanmaya baslamadan bankaların çesitli düzenlemeleri hayata geçirmeleri gerekmektedir. Bu düzenlemeler risk ölçüm yöntemleri olarak baslamakta ve diger konularda da devam etmektedir. Bankaların düzenlemeleri uygulamaya baslamalarının sonucunda sermaye yapılarını yapacakları islemlere göre belirleme geregi ortaya çıkacaktır. Bankaların müsterilerinden olan reel sektör de bu durumdan etkilenecektir. Çalısmamızın amacı Basel II ile ilgili öncelikle hangi konularda hazırlık yapılması gerektigini açıklamaktır. Daha sonra, Basel II'ye reel sektörün bakıs açısını degerlendirmektir. Hangi konular üzerinde hazırlık yapılacagı ile ilgili bilgi verilmistir. Basel II kriterlerinin ilki olan asgari sermaye yeterliligi konusunda risk ölçüm yöntemleri açıklanmıstır. Kriterlerden ikincisi denetimsel gözden geçirme ve son olarak da üçüncüsü piyasa disiplini üzerine açıklamalar yapılmıstır. Bu hazırlıklar neticesinde firmaların beklentilerinin neler oldugunun arastırılması amacıyla Kayseri'de faaliyet gösteren ve stanbul Sanayi Odası'nın 2005 yılı ilk 1000 büyük isletme sıralamasında bulunan firmalara anket çalısması yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
Financial sector is recently exposed to new arrangements because of globalization. International standards were improved for banks in financial sector. Basel II Capital Adecuacy Framework which is the most important standard and which is started to practice in many countries is going to be applied in our country in 2008. Before these standards will be applied, the banks must have done varios arrangements. These arrangements starts with risk measurement methods and continues on other subjects. When banks start to practice arrangements, it is revealed that banks must determine their capital on their operations. Industries which are the customer of banks must be affected from these situation. Aim of the research is firstly to explain what subjects will be needed to make preparation. And then, the aim is to evaluate the industries views on Basel II. Giving information about on which subjects will be made preparation on. On minimum capital adecuacy, first pillar of Basel II standards, the risk measurement methods are going to be explained. Explanations are done on the second pillarsupervisory review and the third pillar-market risk. After preparations, on the aim to research what the firms expectations are, a survey was done to the firms which are in the row of stanbul Chamber of Industry first 1000 enterprises in 2005 in Kayseri.