Yazılıkaya altmışüç Tanrı ve Tanrıça figür dizisi
  1. Tez No: 21195
  2. Yazar: CANAN ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. VEYSEL GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Taş üzerine oyulmuş bir çizgi, bir işaret sanat yoluyla dışarı vurma isteğinin tarih öncesine kadar uzandığını göstermektedir. Kaynağını“Yazılıkaya Duvar Kabartmalarından”alan bu dizi resimlerinde, bilinçaltında oluşan figür imgeleri ile beraber tuval üzerinde kompozisyon, renk, kurgu için üst düzeyde bir yetkinliği arama çabası aranmıştır. Yağlıboya, akrilik, suluboya, mürekkep gibi malzeme ve teknikler kullanılmıştır. Her tuvalde tek rengin egemenliği ile malzemenin etkisi ön plana çıkarılmaya çalışılmıştır. Resimlerin hepsinde yalınlığa ulaşmayı elverdiğince en aza indirgenmiş öğelerle“Hitit Figürleri'”, siluet görüntüleriyle resmedilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A line carved on stone, a marked carved on stone shows the willing of expression through the Art extended beyond the prehistoric age. The subject of series paintings is“Yazılıkaya Wall Reliefs”. It is aimed that the effort of searching for the perfection at upper level for becoming of figure images at subconscious together with composition color and fiction on canvas. Materials and techniques like oil color, acrylic, watercolor have been used. One basic color on each canvas with the effect of material has been tried to appeared in the front plan. Hitite figures with silhouette images have been pictured with simple elements on the whole paintings. II