Latin Amerikalı turistlerin Türkiye seyahat motivasyonları
Turkey travel motivations of Latin American tourists
  1. Tez No: 753776
  2. Yazar: ALİ CANER İNCESU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ARSLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada Latin Amerika ülkelerinden Türkiye'ye gelen turistlerin seyahat motivasyonları incelenmiştir. Araştırmanın amacına bağlı olarak katılımcı Latin Amerikalı turistlerin Türkiye'ye seyahat öncesi hangi aşamalardan geçtikleri, Türkiye'ye seyahatlerine yönelik izlenimleri, turistlerin gönüllü Türkiye tanıtımcısı olma eğilimi taşıyıp taşımadıkları sorularına yanıt aranmıştır. Çalışmada maksimum çeşitlilik yöntemi kullanılarak 32'si kadın, 8'i erkek olmak üzere 40 kişilik bir çalışma grubu oluşturulmuştur. Veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen yedi soruluk yarı yapılandırılmış bir görüşme formu kullanılmıştır. Toplanan veriler üzerinde betimsel analiz yürütülmüştür. Verilerin analizinden elde edilen bulgular incelendiğinde Latin Amerikalı turistlerin Türkiye destinasyon tercihlerinde Türk dizilerinin büyük rolü olduğu; turistlerin sadece kültürel ve sosyal yaşama olan ilgiden değil aynı zamanda Türk dizilerinde görmüş oldukları şehirlere de ilgi duydukları ve buna bağlı olarak seyahat planlaması yaptıkları görülmüştür. Bununla birlikte doğal yer şekillerinin oluşturduğu coğrafi alanlar da turizm cazibe merkezleri haline gelebilmektedir. Bu özellikleriyle de ön plana Türkiye, Latin turistlerin bu bağlamda da ilgisini çekmiştir. Latin Turistlerin doğa ve plaj turizmine ilgi gösterdikleri elde edilen sonuçlar arasındadır. Latin Amerikalı turistlerin Türkiye izlenimlerinin genel olarak çok olumlu olduğu görülmüştür. Bireysel deneyimlerin farklılaştığı, turistlerin olumsuz deneyimlere rağmen Türkiye'ye yönelik olumlu duygularını koruduğu görülmüştür. Katılımcı Latin Amerikalı turistler ülkelerine döndüklerinde gönüllü Türk kültürü elçisi gibi hareket edecekleri izlenimi vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the travel motivations of tourists coming to Turkey from Latin American countries were examined. Depending on the purpose of the research, answers were sought to the questions of what stages the participating Latin American tourists went through before traveling to Turkey, their impressions of their trip to Turkey, and whether the tourists tended to be voluntary Turkey promoters. In the study, a study group of 40 people, 32 female and 8 male, was formed by using the maximum diversity method. A semi-structured interview form consisting of seven questions developed by the researcher was used to collect data. Descriptive analysis was carried out on the collected data. When the findings obtained from the analysis of the data are examined; It has been seen that tourists are not only interested in cultural and social life, but also in the cities they have seen in Turkish TV series, and they plan their travel accordingly. Furthermore, geographical areas formed by natural landforms can also become tourism attraction centers. With these features, Turkey has also attracted the attention of Latin tourists in this context. It is among the results obtained that Latin tourists show interest in nature and beach tourism. It is among the results obtained that Latin tourists show interest in nature and beach tourism. It has been observed that Latin American tourists' impressions of Turkey are generally very positive. It has been observed that individual experiences differ, and tourists maintain their positive feelings towards Turkey despite negative experiences. Participating Latin American tourists gave the impression that they would act as volunteer Turkish cultural ambassadors when they returned to their countries.