Kredi taleplerinin değerlendirilmesinde mali analiz sonuçlarının puanlanması ve bilgisayar ortamında uygulanabilirliği
Scoring of financial analysis results for the credit demands assessment and applicability in the computer
  1. Tez No: 211963
  2. Yazar: MEHMET ALİ CANBOLAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞERAFETTİN SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İşletme, Banking, Computer Engineering and Computer Science and Control, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalısmada kredi kurumları için bir kredi degerlendirme modeli gelistirilmistir. Kredi taleplerinin degerlendirilmesi konusunda bankalar basta olmak üzere hemen hemen tüm kredi kurumlarının genelinde paket programlar kullanılmaktadır. Ancak bu paket programlar özellikle oran analizlerini kullanarak kredi çözümleri üretmeye yönelik gelistirilmislerdir. Oysa mali tablolar analiz tekniklerinin birlikte kullanılması daha etkin sonuçlar verebilecektir. Çalısmamızda mali tablolar analiz tekniklerinin birbirini tamamlar nitelikte, kredi isteklisi firmanın mali tablolarına uygulanması ve çıkan sonuçların yorumlanabilmesi amacıyla Puanlama Modeli isimli bir bilgisayar programı gelistirilmis olup, elde edilen kredi notu sayesinde kredi kurumunun kredi isteklisi firma hakkında kredi kararını vermesi çabuklasmıs ve mali analiz sonuçlarının yorumlarına da ulasılmıstır. Kredi notunun verilmesindeki nedensonuç iliskilerinin gözlemlenebilmesi ile kredi kararı hakkında mali istihbarat açısından daha da saglıklı bir sonuca varılmıstır. Gelistirilen bu model ile mali tablolar analiz tekniklerinden; karsılastırmalı analiz teknigi, dikey analiz teknigi, oran analizleri ve nakit akım tablosu ayrı ayrı analiz edilmektedir. Daha sonra elde edilen sonuçların yorumlanmasıyla firmanın bugünkü ve gelecek bakısıyla likidite, karlılık, borç ödeme gücü gibi mali yapısı görülebilmektedir. Her analiz teknigi için ayrı bir puan hesaplanmıs, olusan tüm puanlar üzerinden tek bir kredi notu elde edilmistir. Bütün bu islemlerin ardından firmanın kredi notu Puanlama Modeli tarafından otomatik hesaplanmakta ve Puanlama Modeli Ölçegi' ndeki kredi notuna karsılık gelen kararın önerilmesiyle süreç sona ermektedir. Son bölümde Puanlama Modeli tarafından analiz edilen örnek bir firma degerlendirmesi yapılmıs ayrıca kredi uzmanlarının örnek mali tablolara verdikleri kredi notlarıyla Puanlama Modelinin hesapladıgı kredi notu karsılastırılarak uygulanabilirligi hakkında da önemli ipuçları elde edilmistir.
Özet (Çeviri)
The Model was developed in this study which about ?Credit Rating? for the credit foundations. Many of banks and credit foundations are using special softwares for the credit demands ratings of customers. Barely, these softwares were developed which is using ratio analysis for the credit solutions generating. Whereas, that will be give effective results when ?Financial Tables Analysis Technics? are using together. The software was developed which named ?SM (Scoring Model)?. This software developed for; practise credit demander company?s financial analysis tables and generate comments according the results. The Credit Decisions of the Credit Foundations were quick through to Credit Score of Credit Demander with this software. Also Financial Analysis Results? comments recieved easily. Observation of Reason- Result relations about giving Credit Scores results were healthy in term of Financial Intelligence. Financial Tables Analysis Technics; comparative analysis technic, perpendicular analysis technic, ratio analysises and cash trend tables can analysis seperately with this developed model. Afterwards, company?s; today and future liquidity view, profitability, strenght of payment debit to be seen with comments of recieved results. Points were calculated for each analysis technic and single credit score was achieved from all calculated points. After all these procedures, company?s credit score is calculating automatically with ?SM (Scoring Model)? and process end with last decision to be comment according to ?SM? (Scoring Model) Scale In last chapter, sample company analysis with ?SM (Scoring Model)? was completed, in addition to credit expert?s credit scores to sample financial tables were compared with ?SM (Scoring Model)? scores, that was gave important traces about applicability.