Yerel yönetimlere katılımda kent konseyleri: Malatya Kent Konseyi örneği
City councils in participation in local governments: The example of Malatya city council
- Tez No: 903333
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Katılım, yönetimde alınan kararlara ve kararların uygulanması dahil bütün süreçlere ilgili kesimlerin yer almasının sağlanmasıdır. Birçok alanda olduğu gibi yerel yönetim alanında da katılımın gerçekleştirilmesine son derece önem verilmektedir. Yerel yönetimlere katılım sağlanarak demokratik yönetim anlayışı gerçekleştirilmekte ve vatandaşların istekleri yerine getirilmeye çalışılmaktadır. Yerel yönetimlere katılımı sağlayan en önemli yöntemlerden birisi ise kent konseyleridir. Kent konseyleri yerel düzeyde başta kamu kurumları, Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ve vatandaşlar olmak üzere birçok kesimin aktif katılımını sağlayan etkin katılım mekanizmaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Kent konseyleri, yerel demokrasinin uygulanmasını sağlayan en önemli araçlarından birisidir. Bu konseylere gönüllü olarak katılım gerçekleştirilmekte ve birçok projenin hayata geçirilmesi içinde önemli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı da, yerel yönetimlere katılımı sağlayan kent konseylerinin temel hedefine ne ölçüde ulaşıldığını ve demokrasiye olan katkısını ortaya çıkarmaktır. Bu çerçevede örnek kent konseyi olarak, Malatya Kent Konseyi ele alınmakta ve ortaya çıkan bulgular çerçevesinde öneriler getirilmektedir
Özet (Çeviri)
Participation is ensuring that relevant parties are included in all processes, including decisions taken in the administration and the implementation of decisions. As in many areas, participation is given great importance in the field of local government. By participating in local administrations, the democratic governance approach is realized and the demands of citizens are tried to be fulfilled. One of the most important methods that ensure participation in local administrations is city councils. City councils emerge as effective participation mechanisms that ensure the active participation of many parties, especially public institutions, Non-Governmental Organizations (NGOs) and citizens at the local level. City councils are one of the most important tools that ensure the implementation of local democracy. Voluntary participation is carried out in these councils and important work is carried out to implement many projects. The main purpose of this study is to reveal the extent to which the basic goal of city councils that ensure participation in local administrations is achieved and their contribution to democracy. In this context, Malatya City Council is considered as an example city council and suggestions are made within the framework of the findings.