Dokunun gizemi
Mystery of tissue
- Tez No: 73505
- Danışmanlar: PROF. HASAN PEKMEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışma, sanat tarihinde ve günümüzde süre gelen plastik yapıtların ( biçime dayalı ) temel yapılarındaki anlaşılmaz görünümlerin ( dokuların ), ne kadar anlamlı göstergeler olduğunu araştırmaktadır. Böylelikle sanat tarihi içinde; yansıtıcılıktan ( taklitten ) yaratıcılığa ( katharsizme ve diğer dönüşüm noktalarına ) geçiş aşamalarında, teorik olarak dokunun plastik sanatlar üzerindeki etkisine değinilmiştir. Yukarıda ileri sürülen düşüncelerin uygulama aşamalarında, tuval ve kağıda dayalı malzemelerle oluşturulan resimsel doku ilişkileri vurgulanmaktadır. Bu sentetik ilişkilerin tümü optik dokulara sahiptir. Karşıtı olan dokunsal ( fiziksel ) doku verileri ise bu tezin kapsamı dışında bir yönelim göstermektedir. Raporunun oluşturulması için yapılan resimlerin bütününde, çevreden sağlanan malzemeler ( tül, perde, gözenekli metal levha, sünger, lastik paspas ) resim yapılan yüzey ile ilişkilendirilmiştir. Bu ilişkilendirme sırasında çeşitli ara ( medium ) teknikler kullanılmış ve teknik çözümlemelerin doku ile ilişkisi irdelenmiştir. Bu sayede rapor kapsamındaki teknik açıklamaların ağırlık kazanmasının sebepleri daha iyi çözümlenecektir. Ayrıca görsel ifadeyi ve içeriği daha etkili kılmak için teknik yapılar ( yağlı boya, akrilik ve pistole gibi farklı etki yöntemleri ) birlikte kullanılarak harmanlanmıştır. Dokunun hakim kılındığı düzenler içerisinde kolaj ( montaj ) yöntemi, tasarım yüzeyleri için ( en azından bu rapor kapsamı içerisinde ) uygun görülmemiştir. Çünkü raporun taşıdığı hedeflerin dışına çıkma tehlikesinin sözkonusu olabileceği düşünülmüştür. Bu nedenle resim yapılan yüzey; renk, çizgi, leke, ışık, gölge, kurgu ve espas gibi temel plastik koşullar içerisinde değerlendirilmiştir. Sadece bu temel unsurlarla dokusal bir zenginlik oluşturularak, ancak kolaj izlenimini çağrıştıracak sonuçlara ulaşılmaya özen gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This dissertation concerned with the studies much worthy of significant remarks at the obscure appearances of ( textures ) plastic works which have been ( formally ) prevailing the history of art. By the way, it has been also theorized how impact of texture on the plastic arts is a relevant fact during the transitional period between imitation and creativity. Implications of the above proposed ideas, have been discussed with respect to the textual verities of a work evolved from the combination of canvas and paper- based instruments in the course of practice. All the resulting verities of synthetic effect are of optical textual nature. The so-called counter textual verities of physical nature, are relatively, kept apart from the conceptual frame. For materialization of the paintings, every instrument provided elsewhere, is incorporated with the facial features of the tools on which the depiction is presented. In the process of incorporation, some inter-textual techniques and the related outputs have been dialectically examined. In this way, our aim at calling attention to the technical analysis, will give much more effect to the proposed approach. Other than the theoretical analysis, some technical descriptions and illustrations fed buy visual aids ( oil dyers, acrylic sprayers ) have been, deliberately, used at the same time. Application of collage ( piece packing ) is not much favored ( in Ms study ) for the textual presentations. Otherwise, the objective of this dissertation might divert from the actual course. As a consequence of this concept, the surface on which the depictions are presented, has been duly appreciated withIll SUMMARY This dissertation concerned with the studies much worthy of significant remarks at the obscure appearances of ( textures ) plastic works which have been ( formally ) prevailing the history of art. By the way, it has been also theorized how impact of texture on the plastic arts is a relevant fact during the transitional period between imitation and creativity. Implications of the above proposed ideas, have been discussed with respect to the textual verities of a work evolved from the combination of canvas and paper- based instruments in the course of practice. All the resulting verities of synthetic effect are of optical textual nature. The so-called counter textual verities of physical nature, are relatively, kept apart from the conceptual frame. For materialization of the paintings, every instrument provided elsewhere, is incorporated with the facial features of the tools on which the depiction is presented. In the process of incorporation, some inter-textual techniques and the related outputs have been dialectically examined. In this way, our aim at calling attention to the technical analysis, will give much more effect to the proposed approach. Other than the theoretical analysis, some technical descriptions and illustrations fed buy visual aids ( oil dyers, acrylic sprayers ) have been, deliberately, used at the same time. Application of collage ( piece packing ) is not much favored ( in Ms study ) for the textual presentations. Otherwise, the objective of this dissertation might divert from the actual course. As a consequence of this concept, the surface on which the depictions are presented, has been duly appreciated with