Sanayi işletmelerinde lojistik faaliyetlerin yönetimi ve lojistik stratejiler: Sarar giyim şirketinde bir uygulama
Management of logistics factors at industrial organizations and logistics strategies: An applicaiton at Sarar clothing firm
  1. Tez No: 211971
  2. Yazar: İSMAİL BARLAS BİLGİSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN KARALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu arastırmada, mevcut gelisim hızı içinde etkinlik gösteren isletmelerin, lojistik yönetim uygulamalarının ve lojistik stratejilerinin nasıl ve ne miktarda uygulandıgına iliskin ayrıntılı bir degerlendirme yapmak amaçlanmıstır. Bu maksatla ilk üç bölümde sanayi isletmelerinde lojistigin tanımı, tarihi gelisimi, önemi ve uygulama alanları ile lojistik stratejiler ayrıntılı olarak incelenmistir. Uygulama bölümünde gözlem, yarı yapılandırılmıs görüsme ve doküman incelemesi yöntemleri ile Sarar sirketinin lojistik süreçte uyguladıkları stratejiler arastırılmıstır. Sarar Sirketinin lojistik yöntemleri ile bilimsel kaynaklarda yer alan stratejiler, yalınlık, çeviklik, stratejik isbirligi ve diger stratejiler açısından karsılastırılarak bir degerlendirme yapılmıstır. Sonuç olarak Sarar Sirketinin lojistik stratejileri, özellikle yalınlasma, çeviklik ve zamana dayalı stratejiler baglamında kullanarak, vizyonları olan vazgeçilemez bir marka olma yolunda, müsteri memnuniyetini saglamaya ve maliyetleri düsürmeye çalıstıgı ve kullanılan lojistik stratejilerin dünyada geçerli kabul edilen stratejilerle uyumlulugu saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to evaluate deeply the logistic management applications and logistic strategies of the companies, acting in the present development velocity area. For that reason, the definition of the logistic, its historical development, importance and application areas of the industrial companies were studied in the first three chapter. After that, the logistic strategies during the logistic process was examined by using observing method, semi-structured interview and documantation analysis. The evaluation was made by comparing the logistic strategies of the Sarar Company with the strategies expressed in the literature from the point of the view of lean, agility, strategic cooperation and other strategies. As a result, it is found out that, Sarar Company tries to meet its vision of beeing an indispensible brand in the mean of decrasing the costs and increasing the customer satisfaction, using logistic strategies, espacially lean, agility and time based strategies. These logistic strategies are used in the Sarar Company is consistent with the worlwidely used strategies.