Dinar ve Evciler yöresi ağzı
The dialect of Dinar and Evciler
  1. Tez No: 211972
  2. Yazar: BİLAL UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 566
Özet
Bu çalısmada Afyonkarahisar ilinin Dinar ve Evciler ilçelerinin kasaba ve köyleriyle birlikte agız özellikleri tespit edilmeye çalısılmıstır. lçelerin agız özelliklerinin tespiti için ilçe merkezi, kasaba ve köylerden derlemeler yaptık. Derledigimiz malzemeleri Türk Dil Kurumu tarafından tavsiye edilen ?Agız Arastırmalarında Kullanılacak Fonetik Transkripsiyon Alfabesi?ndeki sisteme göre yazıya geçirdik. Metinlerimize dayalı olarak yaptıgımız ses bilgisi, sekil bilgisi ve sözlük çalısmalarının sonucunda Dinar ve Evciler Yöresi agzının özelliklerini ortaya koymaya çalıstık. Ayrıca Kütahya ve Yöresi Agızları, Usak li Agızları, Afyon Merkez Agzı, Isparta Merkez Agzı, Sultandagı Agzı, Sandıklı Yöresi Agız Özellikleri ve Basmakçı ve Dazkırı Agzı adlı çalısmalar ile karsılastırmalara giderek Dinar ve Evciler agzının bölgeye göre farklılasan veya benzerlik gösteren yönlerini ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the dialect characteristics of the villages and towns of Dinar and Evciler , the districts of Afyonkarahisar. In order to detect the dialect characteristics of the stated districts, collections (compilations) from town centers and villages were arranged. The compiled materials were dictated with respect to the system which is given in ''The Phonetic Transcription Alphabet That Will Be Used In Dialect Researches'', advised by The Turkish Linguistic Society. The dialect characteristics of Dinar and Evciler Region are explained with the help of the research conducted on the compiled (collected) text material according to phonetic, morphology and dictionary studies. Additionally, similarity check and comparison between Dinar and Evciler Region dialect and the following region dialects are done to find out differantiation and resemblance with the neighbouring regions? dialects: Kütahya and Its Region Dialects, Usak Dialects, Afyon Centre Dialect, Isparta Centre Dialect, Sultandagı Dialect, Dialect of Basmakçı and Dazkırı, Sandıklı Region Dialect.