Bağımsız muhasebe meslek mensuplarını hata ve etik dışı davranışlara yönlendiren faktörler
The factors driving independent accountants to mistakes and unetnical behaviours
- Tez No: 211973
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET AĞCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bagımsız muhasebe meslegi, müsterileriyle oldugu kadar devletle olan iliskileri bakımından da önemli bir meslektir. Bu meslegin devlet ile iliskilerini önemli kılan, müsterilerinin isleriyle ilgili vergiye konu olacak her türlü faaliyetlerle ilgili hesaplarını, kayıtlarını tutmaları ve hesaplamalarını yapmalarıdır. Dolayısıyla bagımsız muhasebe meslek mensupları, mükellef ile devlet arasındaki iliskileri saglamada önemli rol oynamaktadırlar. Bagımsız muhasebe meslek mensuplarının, devlet ile mükellef arasında üstlendikleri görevlerini yerine getirirlerken mesleki etik degerlere baglı kalmaları, hata yapmamaları hem mükellef hem de devlet açısından son derece önemlidir. Çünkü muhasebe meslek mensubunun etik dısı davranıslara yönelmesi ya da hatalar yapması, mükellefi çesitli cezai sorumluluklarla karsı karsıya bıraktıgı gibi, devletin de vergi kaybına ugramasına yol açar. Böyle olmakla birlikte bazen müsteriler, daha az vergi ödeme, daha çok vergi ödeyerek firma imajını güçlendirme, ortaklara daha az kâr dagıtma gibi bir kısım gerekçelerle meslek mensuplarından etik dısı davranmalarını istemektedirler. Bazen de bagımsız muhasebe meslek mensupları, devletin vergi sistemini adil görmeme, müsterileriyle dostluk arkadaslık iliskileri, müsteri kaybetmekten korkma gibi degisik gerekçelerle etik dısı davranıslarda bulunabilmektedir. Bagımsız muhasebe meslek mensuplarını, etik dısı davranısları sadece yukarıda sıralananlarla sınırlı degildir. Meslek mensuplarını etik dısı davranıslara yönelten çalısmanın teorisi içinde yer verilen daha baska nedenler de söz konusudur. Ancak bagımsız meslek mensuplarının etik dısı davranıslar dısında kasdi olmayan yaptıgı hatalar vardır. Bunlar, etik dısı kabul edilen, kasdi olarak bir amaç için yapılan hatalardan diger deyisle hilelerden farklıdırlar. Bu hataların etik dısı olup olmadıkları ?kasıt? unsurundan anlasılmaktadır. Bagımsız muhasebe meslek mensupları bazen istem dısında hatalar yapabilmektedirler. Bu hatalar genelde, ya meslek mensubunun dikkatsizliginden ya da bilgisizliginden kaynaklanmaktadırlar. Bu çalısmada stanbul, Bursa, Bilecik, Eskisehir, Kütahya illeri örnekleminde, bagımsız muhasebe meslek mensuplarını etik dısı davranısa ve hata yapmaya yönlendiren en güçlü faktör veya faktörlerin neler oldugu arastırılmıstır. Ayrıca arastırmada, bazı degiskenler ile etik dısı davranısa yönlendiren temel faktörler arasındaki iliskiler de arastırma konusu yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
Independent accounting is an important profession in respect to its relations with the customers as well the state. What makes this profession?s relations with state important is that this profession keeps the accounts, records and makes the calculations concerning customers? all kinds of activities dependent on tax. As a consequence, independent accounting professionals play an important role in the formation of the relations between state and taxpayers. It is extremely important for independent accounting professionals in respect to both taxpayers and state to be loyal to professional ethical values, not to make mistakes while rendering their duties concerning the relations between state and taxpayers. Because the accounting professionals? unethical behavior and mistakes not only bring the taxpayers face to face with various penal responsibilities but also cause tax losses for the state. At the same time customers sometimes want accountants to behave unethically for some reasons such as paying fewer taxes, paying more taxes to strengthen the firm?s image, distributing fewer profits to mergers. Besides independent accounting professionals sometimes do unethical behavior for the leading motives such as considering the tax system unfair, friendship relations with customers, fear of losing customers. The unethical behavior of independent accounting professionals is not only limited as the arranged ones above. In the theory of the study of the accounting professionals? unethical behavior, there are other reasons as a matter of subject. Yet, there are unintentional mistakes made by independent accounting professionals apart from their unethical behavior. These are different from the mistakes considered unethical, made on deliberate for a purpose, on the other hand frauds. If these mistakes are unethical are understood from the `intention? element. Independent accounting professionals sometimes make unconscious mistakes. These mistakes generally stem from either the carelessness of job owner or his ignorance. In this study the strongest factor or factors which encourage independent accounting professionals to make unethical behavior and mistake were searched in the provincial type of stanbul, Bursa, Bilecik, Eskisehir, Kütahya. In addition, in the study, the relation between the main factors causing unethical behavior and some factors became the matter of study