Dinar Yöresi meşe ormanlarında yeşil meşe bükücüsü Tortrix viridana L. 1758 (Lep.; Tortricidae)'nın zararı, biyolojisi ve doğal düşmanları
Damage, biology and natural enemies of green oak moth Tortrix viridana L. 1758 (Lep.; Tortricidae) in Dinar district oak forests
- Tez No: 391902
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, Süleyman Demirel Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Orman Mühendisliği Anabilim Dalı'nda“Yüksek Lisans Tezi”olarak gerçekleştirilmiştir. 2012-2014 yıllarında periyodik olarak araştırma alanlarında gözlem yapılmış ve örnek toplanmıştır. Dinar yöresindeki Tortrix viridana'nın yayılışı, konukçu bitki türü olan meşelerde yapmış olduğu zarar, biyolojisi ve doğal düşmanları araştırılmıştır. Çalışma alanında zararlının beslendiği üç tür meşe tespit edilmiştir. Bunlar; Quercus coccifera, Q. infectoria ve Q. pubescens'tir. Zararlının ergin çıkışlarının mayıs ayının sonunda başladığı haziran ayı boyunca azalarak devam ettiği belirlenmiştir. Kışı yumurta döneminde geçirdiği ve larvaların nisan ayı ortasından itibaren yumurtadan çıkmaya başladığı, genç larvaların ilk olarak meşe ağacının tomurcuklarında beslenmeye başladıkları görülmüştür. Mayıs ayı ortasından itibaren yapraklar arasında pupa olan türün yılda bir nesil verdiği belirlenmiştir. Çalışma boyunca, T. viridana'nın larvaları ile beslenen üç kuş türü Phylloscopus boneli (Vieillot) (Passeriformes: Sylviidae), Parus caeruleus L. ve Parus major L. (Psseriformes: Paridae) gözlenmiştir. Avcı tür olarak Forficula auricularia L. (Dermaptera: Forficulidae) ve parazitoit türler olarak Itoplectis maculator (Fabr.) (Hym.; Ichneumoniadae), Brachymeria tibialis (Walker) (Hym.; Chalcididae), Monodontomerus aereus Walker (Hym.; Torymidae), Pteromalus semotus (Walker) (Hym.; Pteromalidae), Macrocentrus collaris (Spinola) (Hym.; Braconidae) tespit edilmiştir. Parazitoit türlerden I. maculator hariç diğerleri ülkemizde zararlının doğal düşmanı olarak ilk kez kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a“Master's Thesis”at Süleyman Demirel University, Graduate School of Applied and Natural Sciences, Department of Forest Engineering. Samples were examined and collected in the research area periodically from 2012 to 2014. The distribution of Tortrix viridana in Dinar region, its damage to the host plant stands as well as its biology and natural enemies were explored. Three types of stands where the harmful insects feed were identified in the research area. They were Quercus coccifera, Q. infectoria and Q. pubescens. It was observed that adult insect emergence started in late May and continued decreasingly in June. It was also found that the laying period was in winter and the larvae hatched starting from mid-April and onwards, and the young larvae initially started feeding on the buds of oak trees. The pupa was observed to make a generation in the leaves in a year starting from mid-May. Three bird species that feed on the larvae of T. viridana and that were Phylloscopus boneli (Vieillot) (Passeriformes: Sylviidae), Parus caeruleus L. ve Parus major L. (Psseriformes: Paridae) were observed during the study period. Forficula auricularia L. (Dermaptera: Forficulidae) as a predator species and Itoplectis maculator (Fabr.) (Hym.; Ichneumoniadae), Brachymeria tibialis (Walker) (Hym.; Chalcididae), Monodontomerus aereus Walker (Hym.; Torymidae), Pteromalus semotus (Walker) (Hym.; Pteromalidae), Macrocentrus collaris (Spinola) (Hym.; Braconidae) as parasite species were identified. All parasite species except I. maculator were recorded in our country for the first time as the natural enemies of the harmful insects.