Kütahya-şeyhler beldesi folklor örnekleri
Folklore examples in seiks town in Kütahya
- Tez No: 211978
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Folklor; düsüncenin ritüel, âdet, gelenek, töre, moda veya sözlü anlatı (masal, efsane, hikaye?) yolu ile kendini dısa vurma yollarından meydana gelmektedir. Folklorun kendisi de dinsel- ayinsel pratikler sisteminin bir parçasını olusturmaktadır. Seyhler Beldesi'ndeki düsüncenin farklı dısavurumlarını Kütahya- Seyhler Beldesi Folklor Örnekleri adlı çalısma altında derleyip gruplandırdık. Bu çalısmanın birinci bölümünde yörede derlenen ?Türk Halk Edebiyatı Anonim Ürünleri?, konu ve biçim özellikleri esas alınarak tasnif edilmistir. Bu ürünler içerisinde yörenin Alevi- Bektasi kültürü ile hayat verdiği nefes, düvaz ve mersiye türlerine de yer verilmistir. ?kinci bölümde canlının toplumda yer edinmesini, kabul görmesini sağlayan ?Hayatın Geçis Dönemleri? üzerinde durulmustur. Üçüncü bölümde yörede hâkim olan ??nanmalar?, dördüncü bölümde de yörede bulunan ?Türbeler? ele alınmıstır. ?kinci, üçüncü ve dördüncü bölüm yörede hâkim olan inanmanın sekillenmesiyle olusmustur. Bu üç bölüm besinci bölümde incelenen ?Törenler ve Kutlamalar? konusuna hazırlık olusturmaktadır. Altıncı bölüm ?Oyunlar? baslığını tasımaktadır. Bu bölümde, sıra ile ikinci, üçüncü, dördüncü ve besinci bölümde islenen konuların temas ve taklit etme uygulamalarına tabi tutulup biraz da modernlesme ile çocuk oyunlarına aktarımı gösterilmek istenmistir
Özet (Çeviri)
Folklore consists of the methods which express the thought with ceremony, custom, tradition, fashion or narration (tale, legend, story?). Folklore is the part of religious-magic pragmatics system as well. We have collected and grouped different expressions of thinkings in Sheiks Town in the study which is named ?Folklore Examples in Sheiks Town in Kütahya?. At the first chapter of this study ?Turkish Folk Literature Anonymous Works? which is collected in the area is classified in respect of subject and form characteristics. In these works there are poems sung by dervishes, düvaz and elegies which are brought by Alaouite- Bektashi culture as well. At the second chapter it is emphasized on ?Transition Periods of Life? which makes livings acceptable in the society. At the third chapter ?Beliefs? which influence over the area and at the fourth chapter ?Tombs? in the area are considered. Second, third and fourth chapters are formed with shaping of beliefs dominated in the area. These three chapters are preparation of fifth chapter ?Ceremonies and Celebrations?. The title of sixth chapter is ?Plays?. In this chapter it is contacted to the subjects which are studied in second, third, fourth and fifth chapters and shown the imitation applications and slightly modernization and child games transfers.