IPSec benzetim yazılımı: Tasarım ve gerçekleme
IPSec simulation framework: Design and implementation
  1. Tez No: 211985
  2. Yazar: UMUT TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SOĞUKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
IPSec, IP haberlesme protokolü üzerine tanımlanmıs standart güvenlik mimarisidir. Artan güvenlik ihtiyaçları ve IP'nin kullanımının yaygınlasmasıyla birlikte, IPSec' in de kullanımı artacaktır. IPSec güvenlik mimarisinin kullanımının artmasıyla beraber mevcut ag protokolleri ve algoritmaları ile IPSec' in ortak kullanımına iliskin hem güvenlik hem de ag performansı alanlarında yeni arastırma konularının ortaya çıkacagı açıktır. Aynı zamanda günümüzde bilgisayar agları üzerine yapılan çalısmalar için benzetim ortamları, yadsınamaz bir gereksinim haline gelmistir. Ancak IPSec protokolü için, güncel bir benzetim modeli ve gerçeklemesi bulunmamaktadır. Bu tez çalısmasında IPv4 protokolü için IPSec üzerine yapılacak bilimsel ve endüstriyel çalısmalara altyapı olabilecek bir IPSec modelleme yazılımı gerçeklenmistir. Bu kapsamda gerçeklenen yazılımın tasarımı, yetenekleri, avantajları ve bilimsel çalısmalara katkıları anlatılmıstır.
Özet (Çeviri)
Even its planners, never expected its popularity, today IP is the most widely used protocol of computer networks. Since IP has no built-in security mechanisms, by the increase of its popularity, soon security became one of the major flaws of IP. The increasing needs of security for IP, brought up a new protocol stack, called IPSec; IPSec is the standard security architecture of Internet Protocol. It is clear that as the usage of IPSec in IP world exponentially grows, new problems, and also research areas on security and performance of networking will occur. Since it is impossible to improve a system without effectively measuring its performance, today network simulators is the main tool of computer network researchers and device developers. On the other hand, there is no any actual IPSec modeling framework in the open source network simulation community yet. In this thesis, we describe a modular and extensible IPSec simulation framework that was designed and implemented on OMNET platform. In the study of the thesis, it is proven that, the new simulation framework can be easily and adaptively used in academic and industrial researches.