Işık dağı Papilionoidea ve Hesperiodea türleri üzerine taksonomik araştırmalar (Lepidoptera insecta)
Taxonomical studies on the species of Papilionoidea and Hesperioidea of Işık Dağı (Lepidoptera, insecta)
  1. Tez No: 6025
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZDİKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖMER KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 419
Özet
IŞIK DA?I PAPILIONOIDEA VE HESPERIOIDEA TÜRLERİ ÜZERİNE TAESONOMİK ARAŞTIRMALAR (LEPIDOPTERA, INSEC TA ) (Yüksek Lisans Tezi) Hüseyin ÖZDİKMEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ PEK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1989 ÖZ Bu çalışmada ergin Lepidopt erlerin en önemli takso- nomik karakterlerinden biri olan kanat damarları değer lendirilmiştir. Bu maksatla yazar tarafından 1987 yılının yazında Nisan' dan Eylül' e kadar Işık Dağı'nın çeşitli böl gelerinden 45 tür ve 6 familyaya ait toplam 270 örnek top lanmıştır.Damarlar in morfolojik ve nümerik özelliklerini incelemek maksadıyla toplanmış türlerin bütün kanat kısım ları mikroskobik araştırmalar için preparat olarak hazır lanmıştır.Çok sayıda kalitatif ve kantitatif karakterler karşılaştırmalı olarak ine elenmiştir.Bunun sonucunda ka litatif karakterler familya, cins ve tür kategorisindeki taksonların ayırt edilmesinde özellikle uygulanabilir bu lunmuştur.
Özet (Çeviri)
TAXONOMICAIi STUDIES ON THE SPECIES OP PAPILIONOIDEA AND HESPERIOIDEA OP IŞIK DA?I (LEP IDOPTERA, INSECTA ) (Master Thesis) Hüseyin ÖZDİKMEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OP SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1989 ABSTRACT, la this study, the wing venations, one of the most important taxonomical characters of the adult Lepidoptera, are evaluated.Por this purpose, totally 270 specimens, belonging to 45 species and 6 families, were collected by the author from various parts of Işık. Dağı during the summer, from April to September, in the year of 1987. In order to examine the morphological and numerical features of the veins, all wing parts of the species collected were prepared as slides for microscopic studies.Numerous qualitative and quantitative characters were studied comparatively. As a result of these, qualitative characters are particularly found to be applicable for discriminating the taxa at the species-, the genus-, and the family categories. 11.