Yeni sentezlenmiş ışığa duyarlı maddeler (fotosensitayzırlar) kullanarak uygulanan fotodinamik terapinin serviks epitelyal karsinoma ve mezotelyoma hücrelerine etkisi
Photodynamic efficiency of novel photosensitizers on cervix epithelial carcinoma and mesothelioma cells
- Tez No: 211993
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİL SAYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Kimya, Onkoloji, Biology, Chemistry, Oncology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Fotodinamik terapi (Photodynamic Therapy-PDT), seçici olarak hedef dokuda biriken ısıga duyarlı maddenin (Photosensitizer-PS), PS'nin emilim spektrumu ile uyusan, uygun dalga boyundaki görünür ısıga maruz bırakılması prensibine dayanır. Moleküler oksijen varlıgında, PS'nin ısık ile aktive olması sonucunda olusan serbest radikaller ve singlet oksijen, lipit, protein ve nükleik asitler gibi bir çok biyolojik molekülle etkileserek, kanser hücrelerini tahrip eder. PDT'de kullanılan ilk PS'ler, hematoporfirin türevleri (Hematoporphyrin Derivative-HPD)'rinin bazı dezavantajları, aralarında fitalosiyanin (Phthalocyanine- Pc)'lerin de bulundugu ikinci nesil PS'lerin sentezlenmesine neden olmustur. Fotokimyasal ve fotofiziksel özellikleri nedeni ile Pc'ler, PDT'de kullanılma potansiyeli olan moleküllerdir. Tez çalısmasında, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Kimya Bölümü'nde sentezlenen bes farklı Pc molekülünün (PcA, PcB, PcC, PcD ve PcE) kullanıldıgı PDT'nin, serviks epitelyal karsinoma hücreleri (HeLa hücreleri) ve mezotelyoma hücreleri (SPC111, SPC212 hücreleri) üzerindeki fototoksik etkisi incelenmistir. Farklı ısık enerjilerinin ve farklı Pc konsantrasyonlarının kullanıldıgı PDT uygulamaları ardından yapılan hücre canlılıgı deneyleri sonucunda, kullanılan Pc'lerin karanlıkta sitotoksik etki göstermedigi görülmüstür. PcA, PcB ve PcC'nin kullanıldıgı PDT uygulamaları sonucunda HeLa hücrelerinin % 90'ının canlılıgını kaybettigi tespit edilmis iken, PcD ve PcE'nin fototoksik etki olusturmadıgı belirlenmistir. Mezotelyoma hücreleri üzerindeki hücre canlılıgı analizleri sonucunda ise, SPC212 hücrelerinin PDT`ye duyarlılıgının HeLa hücrelerinden az, SPC111 hücrelerinden ise fazla oldugunu ortaya çıkmıstır. v PDT ardından apoptozis tayininde ise flow sitometri kullanılmıstır. Hücre içi aktif kaspazın tespitinin amaçlandıgı yöntemde, yüksek fotodinamik aktivite gösterdigi tespit edilen PcB'nin kullanıldıgı PDT'nin, HeLa hücrelerinde apoptozisi tetikledigi görülmüstür.
Özet (Çeviri)
Photodynamic therapy (PDT) based on the activation of photosensitizer (Pc), that have been localized in target tissues. For PDT, a combination of a photosensitizing drug and light in the presence of molecular oxygen generate free radicals and singlet oxygen which react with biologic molecules such as lipids, proteins and nucleic acids and cause tissue destruction. The first Pcs for PDT were hematoporphyrin derivatives (HPDs). Some disadvantages of HPD photosensitizers caused to synthesis of second generation PSs such as phthalocyanines (Pcs). Due to their photochemical and photophysical properties, Pcs are useful molecules for PDT applications. In this study, phototoxic effects of five different novel Pc molecules (PcA, PcB, PcC, PcD, PcE) on cervix epithelial carcinoma cells (HeLa cells) and mesothelioma cells (SPC111, SPC212 cells) were investigated. The Pcs were syhthesized in Chemistry Department of Gebze Institute of Technology. Cell viability studies demonstrated that the Pcs are not cytotoxic in dark. Furthermore, PDT applications which were carried using different concentrations of Pcs and different energies of light showed that PcD and PcE do not display phototoxic ability while PcA, PcB and PcC can kill even 90 % of the HeLa cell population. In addition, experiments shown that SPC111 mesothelioma cell lines are more resistant to PDT applications from SPC212 cells. Between the cell lines used in this study, HeLa cells were found more sensitive to destruction by PDT. For apoptosis detection studies, PcB was used as photosensitizing agent depending on its excellent photodynamic activity which were arised in in vitro cell viability studies. Flow cytometry was used in detection of intracellular caspases vi which are indicators of apoptosis. The analysis shown that apoptosis is a death mode for HeLa cells, which have been incubated with PcB and irradiated.