Sulu radyant sistemler
Radiant systems
- Tez No: 211996
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN SADIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Isıtma ve soğutma, insan hayatının her alanında yer almış ve önemini her zaman korumuşlardır. Isıtmanın bir tüketim değil verimliliğini kanıtlamak zorunda olan bir yatırım olduğu düşünülmeli tercih edilecek olan sistemin ekonomik olmasının yanında, emniyet ve konfor açısından da üstün özelliklere sahip olması gerekir. Konutlarda ve sanayi kuruluşlarında, enerji tüketiminin yılık işletme giderleri verimliliği en çok dikkat edilen ve araştırılan konuların başında gelmektedir. Bu sistemlerinde uygun yöntemin seçilmesi ile yüksek enerji tasarrufu sağlanabilir. Radyant ısıtma sistemleri, ülkemizde bilinen sıcak hava üflemeli merkezi ısıtma sistemlerine karşı üstünlükleri kanıtlamıştır. Özellikle açık alanların, yüksek ve büyük hacimli ortamların ısıtılmasında en nemli yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Radyant ısıtma ve soğutma sistemlerinde, sıcak ve soğuk sulu radyant panellerin kullanımı ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlanmıştır. Radyant soğutma ile radyant ısıtma, aynı prensiplere dayanmaktadır. İki olayn sebebi de cisimlerin ısıl yüklerinden dolayı ortama elektromagnetik dalgalarla enerji yaymalarıdır. Bu çalışmada radyant ısıtma ve soğutma sistemlerinin genel prensipleri açıklanmış sistem yapısını oluşturan elemanlar çalışma kriterleri hakkında bilgi verilmiştir. Sistemin matematiksel modeli çıkarılmış, Radyant sistem ve Konvansiyonel sistem arasındaki farklar açıklanmıştır. Aynı zamanda, ortamda bulunanların konforunun sağlanması bakımından önemli olduğu düşünülen radyant ısıtma kavramları konfor parametreleri ile birlikte açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Heating and cooling took its part on daily human life and preserved its importance since then. Heating should not be considered as a consumption but an investment, which its efficieny should be proved. Preferred systems must have overqualified speacialities like security and comfort besides being economical. In house and industry systems, the most investigated topic is the yearly outcome efficiency of energy consumption. In these systems, big amount of energy savings can be made by choosing the appropriate method. Radiant heating systems advantages against commonly well-known hot air blowing heating systems are already proved. Especially, it is the most humid way to heat high places with big volumes as well as open ranges. In radiant heating and cooling systems, using“ radiant panels with hot and cold water ”is a new thing in our country. Radiant heating and radiant cooling are based on different principles. Both systems are based on casting electromagnetic waves because of their heat loads. In this study, basic principles of radiant heating and cooling systems are explained and information about the criteria of the elements in the system is given. Mathematical model of the system is extracted and the difference between radiant systems and conventional systems are explained. Also, radiant heating is explained with comfort parameters which is considered as an importance on the comfort of the consumers.